Białoruś wyrasta na kluczowego partnera gospodarczego Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2014,7:35 Aktualizacja: 02-12-2014,7:51
A A A

Rosyjskie embargo na polską żywność sprawiło, że widocznego ożywienia nabrały kontakty gospodarcze z białoruskimi partnerami. W ostatnim czasie wymiana handlowa wzrosła o kilkadziesiąt procent.

Zwolennikiem dalszego pogłębiania współpracy jest minister gospodarki Janusz Piechociński. – Białoruś jest 3. partnerem gospodarczym Polski wśród krajów wschodnich. Odnotowujemy systematyczny wzrost wymiany handlowej. W pierwszych 9 miesiącach 2014 r. wyniosła ona 2 mld dolarów – powiedział Piechociński podczas otwarcia Polsko-Białoruskiego Forum "Inwestycje szansą wzrostu".

Spotkanie z udziałem wicepremiera Białorusi Michaiła Russego i przedstawicieli rządów obu krajów odbyło się 1 grudnia w Warszawie.Wicepremier Piechociński przypomniał, że na Białorusi działa ponad 360 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. – Łączna wielkość polskich bezpośrednich inwestycji oceniana jest na około 450 mln dolarów – poinformował.

Zachęcił też przedsiębiorców białoruskich do większego zainteresowania współpracą z Polską. – Oprócz szerokiego dostępu na rynki Unii Europejskiej, naszym atutem jest także przewidywalna sytuacja gospodarcza, rozwiązania prawne przyjazne dla biznesu, a także ulgi i preferencje w specjalnych strefach ekonomicznych – przekonywał.

Jak zaznaczył wicepremier Piechociński, m.in. dzięki dobrej współpracy pomiędzy instytucjami oferującymi zabezpieczenia eksportowe w Polsce i Białorusi, istnieją bardzo dobre możliwości do dalszej współpracy.

Dotyczy to przede wszystkim branży rolno-spożywczej i przetwórstwa, energetyki, transportu i logistyko, budownictwa czy ochrony środowiska. – Interesujące perspektywy dostrzegam także dla naszych firm z sektora bankowo-ubezpieczeniowego, przemysłu farmaceutycznego, meblarskiego, ICT czy turystyki – stwierdził.

Wicepremier Russyj zachęcał do inwestowania w swoim kraju. – Cały czas rozwijamy ofertę dla przedsiębiorców. Strategiczne zadanie naszego rządu to awans do pierwszej trzydziestki rankingu Banku Światowego Doing Business – powiedział. Podkreślił, że Białoruś buduje konkurencyjną gospodarkę, opartą na nowoczesnych technologiach i innowacjach, w ścisłym porozumieniu z międzynarodowymi partnerami.

Pliki do pobrania:
belarus.jpg
Fot. materiały prasowe/MG
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!