Białoruś nie chce wieprzowiny z trzech polskich województw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Mińska Justyna Prus PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2017,8:20 Aktualizacja: 22-02-2017,10:50
A A A

Władze w Mińsku wprowadziły czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego oraz z części Rosji w związku z nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń - poinformowało białoruskie ministerstwo rolnictwa.

"Białoruś podejmie dodatkowe działania mające na celu ograniczenie wwozu wieprzowiny z niektórych regionów Rosji i Polski w związku z zarejestrowaniem tam nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń" - podała oficjalna agencja BiełTA, powołując się na komunikat departamentu weterynarii i wyżywienia białoruskiego ministerstwa rolnictwa i wyżywienia.

asf, afrykański pomór świń, ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, zwierzęta

ASF pod kontrolą, ale ptasia grypa może się szerzyć

Afrykański pomór świń jest pod kontrolą służb weterynaryjnych, natomiast gorsza jest sytuacja w przypadku grypy ptaków, która może się jeszcze rozszerzyć - powiedział prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu...

Ograniczenia dotyczą w Polsce województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego, a w Rosji obwodów saratowskiego i iwanowskiego.

Zakaz dotyczy żywych świń, wieprzowiny i produktów jej przetwórstwa, a także surowca pochodzącego ze skóry, rogów, kopyt, szczeciny i jelit, mięsa dzików i trofeów łowieckich z gatunków podatnych na chorobę.

Ograniczony jest także wwóz pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb. Kolejna grupa towarów objęta zakazem to sprzęt, który był używany do transportu świń i produktów przetwórstwa zwierzęcego, a także do przetrzymywania, uboju i rozbioru mięsa wieprzowego.

Przyczyną wprowadzenia obostrzeń jest, jak podaje BiełTA, informacja Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt o nowych przypadkach zachorowań zwierząt podatnych na afrykański pomór świń.

Poleć
Udostępnij