Białe trufle prawie o połowę tańsze niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2018,9:50 Aktualizacja: 08-10-2018,10:14
A A A

Prawie o połowę spadły ceny białych trufli we Włoszech. Za 100 gramów tego szlachetnego grzyba trzeba zapłacić 250 euro. Przed rokiem cena sięgała 450 euro. W tym roku zapowiadają się rekordowe zbiory.

Na podstawie danych z giełdy w Albie w Piemoncie, która wyznacza krajowe ceny białych trufli, rolniczy związek Coldiretti odnotował, że w porównaniu z zeszłym rokiem stawki spadły o 44 procent.

kasztany, zbiory kasztanów, włochy, związek rolników Coldiretti

Po latach kryzysu kasztany wracają na stoły

Na stoły we Włoszech wracają krajowe kasztany, po niedawnej zapaści w ich produkcji. Tegoroczne zbiory będą wyższe o 80 procent niż przed pięciu laty - szacuje rolniczy związek Coldiretti. Włoskim kasztanom groziło całkowite zniknięcie po tym, gdy...

Niższe ceny średniej wielkości trufli, czyli tych ważących do 20 gramów, to rezultat korzystnej aury latem. Na terenach, gdzie rosną, spadło o połowę deszczu więcej niż w 2017 roku, co pozwoliło na obfity rozwój grzybów na jesieni.

Pierwsze informacje, zaznaczył związek, dają nadzieję na to, że tegoroczne zbiory tego cennego przysmaku będą rekordowe.

Według oficjalnych danych 200 tysięcy osób zajmuje się zbiorem trufli w Piemoncie, w Marche, Toskanii, Umbrii, Abruzji, Molise, a także w Lacjum i w Kalabrii. Większość poszukiwaczy dostarcza zbiory restauracjom i sklepom. Obroty sektora sięgają pół miliarda euro rocznie.

Nowością w tym roku jest wejście w życie rozporządzenia, nakazującego, aby wszystkie grzyby, w tym - również trufle, sprzedawane były z etykietką wskazującą miejsce zbioru.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj