446 mln euro na walkę ze skutkami kryzysów w sektorze rolnym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2015,8:25 Aktualizacja: 10-06-2015,9:38
A A A

Parlament Europejski przyjął we wtorek sprawozdanie przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi, europosła PSL Czesława Siekierskiego w sprawie współczynnika korygującego do płatności bezpośrednich w odniesieniu do roku 2015.

Oznacza to, że zapewnione zostało finansowanie na przyszły rok dla rezerwy w wypadku kryzysów w rolnictwie, której wysokość w projekcie budżetu UE na 2016 r. została określona na kwotę 446,1 mln euro.

- Cieszę się, że udało się nam przyjąć stanowisko PE w ramach uproszczonej i przyśpieszonej procedury, co otwiera drogą do przyjęcia rozporządzenia w pierwszym czytaniu i zagwarantowania środków na walkę ze skutkami kryzysów w sektorze rolnym - powiedział tuż po głosowaniu Siekierski.

GMO dzieli Unię Europejską. Bruksela daje więcej swobody

Komisja Europejska zaproponowała zmianę zasad wydawania zezwoleń na import genetycznie modyfikowanej żywności i paszy do UE.   - Komisja wsłuchuje się w obawy wyrażane przez wielu obywateli Europy, odzwierciedlone w stanowiskach ich...
Zaznaczył, że rolnictwo to bardzo wrażliwy sektor, podatny nie tylko na zmienne warunki pogodowe i klimatyczne, ale również wydarzenia polityczne w państwach trzecich czy dwustronne i wielostronne porozumienia handlowe.

- O tym, że znaczące środki na walkę z sytuacjami kryzysowymi w rolnictwie są konieczne mogliśmy się przekonać choćby w ostatnim roku, gdy przyszło się nam zmierzyć się z dotkliwymi skutkami embarga rosyjskiego czy też zawirowaniami na rynku mleka w związku ze zniesieniem kwot mlecznych - tłumaczył europoseł.

Zastosowanie współczynnika korygującego oznacza, że zgodnie z wnioskiem Komisji Europejskiej, płatności bezpośrednie dla rolników w 2015 r. zostaną pomniejszone o niespełna 1,4 proc. celem sfinansowania wspomnianej rezerwy.

Eksperci podkreślają, że redukcja wprowadzona w wyniku ostatniej reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), będzie dotyczyć tylko tych rolników, którzy otrzymają płatności na kwotę większą niż 2 tys. euro.

- Rezerwa kryzysowa to absolutne minimum również, gdy weźmiemy pod uwagę fakt ograniczenia mechanizmów interwencji w ramach ostatniej reformy WPR. Dlatego tak ważne jest, aby zagwarantować, że wszystkie niewykorzystane środki w ramach budżetu rolnego, pozostały w nim i aby mogły służyć rozwiązywaniu problemów rolnictwa - zaznacza Czesław Siekierski.

Mechanizm korygujący nie ma zastosowania w przypadku Bułgarii, Chorwacji i Rumunii, które są ciągle w trakcie dochodzenia do pełnych płatności.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu