Żywność będzie droższa niż przewidywano

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2021,13:45 Aktualizacja: 15-07-2021,13:48
A A A

W lipcu dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych może skokowo wrosnąć. Efekt niskiej bazy statystycznej będzie wypychał roczny wskaźnik wzrostu stawek żywności w stronę 5 proc. na koniec roku.

Tak wynika z komentarza PKO BP do danych o inflacji, które w czwartek opublikował Główny Urząd Statystyczny. Wskaźnik wyniósł 4,4 proc., a więc tyle, ile GUS wyliczył w tzw. szybkim szacunku. W maju inflacja wyniosła 4,7 proc.

ceny żywności w sklepach, Krzysztof Łuczak, warzywa i owoce, mięso

Coraz drożej w sklepach spożywczych. Za co najwięcej płacimy?

W maju ceny w sklepach spożywczych poszły w górę średnio o 5,4 proc. w skali miesiąca - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych I-V 2021". Podrożały 7 z 12 kategorii produktów - najbardziej kapusta. Tańsza była cebula...

W porównaniu z poprzednim miesiącem wyhamowało zarówno tempo wzrostu cen towarów (3,8 proc. r/r - 4,1 proc. r/r), jak i usług (6,1 proc. r/r wobec 6,8 proc. r/r). Zdaniem ekonomistów PKO BP, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii spadła w minionym miesiącu do 3,6 proc. r/r z odnotowanych w maju 4,0 proc. r/r.

"W czerwcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosły zgodnie ze wzorcem sezonowym, jednak ich roczne tempo wzrostu przyspieszyło do 2,0 proc. r/r z 1,7 proc. r/r w maju. Naszym zdaniem w lipcu ich roczna dynamika może skokowo wrosnąć. Efekt niskiej bazy statystycznej będzie wypychał roczną dynamikę cen żywności w stronę 5,0 proc. r/r na koniec roku" - napisano w komentarzu PKO BP.

Za to, jak prognozują ekonomiści banku, w kolejnych miesiącach będzie malał wkład cen paliw do rocznej inflacji, bo kończą się właśnie najsilniejsze efekty niskiej bazy statystycznej. Ceny paliw w czerwcu wzrosły o 0,9 proc. m/m.
 

Poleć
Udostępnij