Żywność bardziej podrożeje w drugiej połowie roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2021,10:25 Aktualizacja: 23-03-2021,10:28
A A A

Ceny detaliczne żywności mocniej wzrosną w drugiej połowie roku - spodziewamy się dynamiki zbliżonej do 3 proc. - mówi Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak podał GUS w lutym ceny skupu podstawowych produktów rolnych: pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu rok do roku. W stosunku do stycznia stawki wzrosły o 4,7 proc.

Ceny skupu produktów rolnych, raport gus, Paweł Wyrzykowski, ziemniaki

Ceny skupu produktów rolnych idą w górę przez mniejszą podaż

Obserwowany w lutym wzrost cen skupu produktów rolnych w porównaniu ze styczniem był spowodowany ich mniejszą dostępnością - mówi Paweł Wyrzykowski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas. Najbardziej przez...

Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE wskazał, że dane z hurtowych rynków żywności oraz tendencje globalne sugerują, że ceny detaliczne mocniej wzrosną w drugiej połowie roku. - Spodziewamy się, że będzie to dynamika zbliżona do 3 proc., podczas gdy obecnie tempo wzrostu jest bliskie zera - powiedział.

Według eksperta będzie to przede wszystkim efekt wysokiego wzrostu cen produktów zbożowych. - Dane GUS wskazują, że obecnie są o 25 proc. droższe niż w ubiegłym roku, a notowania na globalnych giełdach surowcowych sugerują, że taki stan utrzyma się w kolejnych miesiącach - wskazał.

Zdaniem analityka silniej rosnąć będą też ceny nabiału bowiem ostatnie aukcje na nowozelandzkiej giełdzie GDT przyniosły duży wzrost cen mleka z uwagi na popyt z Azji, a takie sytuacje z pewnym opóźnieniem rzutują na rynki europejskie.

Rybacki podkreślił, że Polsce nie grozi jednak powtórka sytuacji z początku ubiegłego roku, gdy ceny detaliczne żywności rosły o 7 proc. w skali roku.

Jak ocenił sytuacja meteorologiczna sugeruje niski wzrost, bądź nawet spadki cen warzyw i owoców. Zwrócił uwagę, że również ceny mięsa są obecnie niższe niż rok temu, chociaż prawdopodobnie powrócą do lekkiej tendencji wzrostowej w drugiej połowie roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj