Ziarno zaczęło drożeć. Jakie będą ceny w 2019 roku?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2019,14:20 Aktualizacja: 07-02-2019,14:31
A A A

Po trzech latach relatywnie niskich cen skupu zbóż, w 2018 roku - szczególnie w drugiej połowie - ziarno zaczęło drożeć. Średnia stawka najważniejszych gatunków w Polsce była od 5 do 13 proc. wyższa niż rok wcześniej.  

Według danych publikowanych przez resort rolnictwa w ubiegłym roku pszenica konsumpcyjna skupowana była przeciętnie po 739 zł/t, czyli prawie o 8 proc. drożej niż w 2017 r. - podają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

zbiory pszenicy, produkcja pszenicy, cena pszenicy, handel zbożem, pszenica

Produkcja pszenicy pójdzie w górę

Zgodnie ze wstępnymi oczekiwaniami ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej produkcja pszenicy na świecie w sezonie 2019/20 wzrośnie o 2 procent do 751 mln ton. Zakładając brak anomalii pogodowych (takich jak ubiegłoroczna susza), znacznego...

Patrząc jednak tylko na drugie półrocze stawki sięgnęły 796 zł/t (+18 proc. r/r). Największe zmiany zaszły na przełomie lipca i sierpnia, kiedy w ciągu zaledwie czterech tygodni cena wzrosła o 13 proc.

Wrzesień przyniósł stabilizację, zaś w drugiej połowie października i listopadzie ponownie zanotowano wzrosty (do około 835 zł/t), zaś w grudniu niewielkie spadki.

Podobne tendencje widoczne były w przypadku pozostałych zbóż. Przy czym podwyżki dla żyta paszowego, pszenżyta, jęczmienia i owsa były silniejsze niż dla pszenicy i w drugim półroczu ziarno było droższe w skali roku o 20-25 proc.

Wyjątkiem była kukurydza, gdzie wzrost cen był niższy i wyniósł 7 proc. . Jest to efekt mniej napiętego bilansu zarówno w Polsce jak i na świecie. Według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej globalne zbiory w bieżącym sezonie mają być o ponad 2 proc. wyższe i wynieść 1073,4 mln t. W Polsce produkcja szacowana jest na 4,16 mln t (-2 proc.).

Początek bieżącego roku nie przyniósł dużych zmian na rynku zbóż. Jak podaje Sparks Polska, w pierwszym tygodniu stycznia za tonę pszenicy konsumpcyjnej o zawartości białka 12,5 proc. płacono 820-870 zł, czyli niemal tyle samo co dwa miesiące temu.

W kolejnych tygodniach możliwe są niewielkie podwyżki, niemniej obecnie brak jest czynników, które wskazywałyby na większe zmiany stawek.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu