Zboża nadal bardzo tanie na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
23-02-2016,11:50 Aktualizacja: 23-02-2016,12:32
A A A

Notowania kukurydzy na paryskiej giełdzie Euronext w najbliższym kontrakcie obniżyły się przez ostatni tydzień o 2,5 proc. do 146 euro za tonę, zaś pszenicy spadły o 1,5 proc. do 152,8 euro za 1000 kilogramów.

Eksperci zauważają, że w połowie ubiegłego tygodnia stawki na chwilę odbiły się, ale szybko ponownie zaczęły lecieć w dół - informuje FAMMU/FAPA. Był to efekt wzrostów na giełdzie CBoT w Chicago.

ziemniaki, ceny, rynek rolny.

Zboża i ziemniaki drożeją na rynku

Ceny większości zbóż podstawowych, oprócz pszenicy wzrosły, o ponad 24 proc. podrożały ziemniaki. W porównaniu ze styczniem ub. r. na targowiskach są one o 45 proc. droższe - podał w piątek GUS. W skupie i na targowiskach...

Sytuacja na unijnym rynku zbóż i perspektywy na kolejny sezon są jednak dobre. Według Strategie Grains uprawy ozimych we Wspólnocie generalnie są w dobrej kondycji, a straty mrozowe odnotowane m.in. w Polsce i na Litwie nie będą miały większego ujemnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji w ugrupowaniu.

Na stawki - poza wysokimi zapasami i dobrymi perspektywami na następny sezon - wpływa też ostra konkurencja wśród największych eksporterów.

Tymczasem notowania zbóż w kontraktach terminowych na CBoT nieznacznie... umocniły się. Ceny kukurydzy wzrosły przez ostatni tydzień o 1,9 proc. do 143,9 dolarów tonę, a pszenicy o 1 proc. do 169,8 dolarów.

Zdaniem analityków zwyżki te są jednak prawdopodobnie krótkotrwale bowiem wynikały z odbicia na rynkach finansowych, co zainspirowało niektóre fundusze do wykupu części pozycji krótkich. Światowy bilans zbożowy wciąż jednak jest stosunkowo "ciężki".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu