Zbiory kukurydzy będą niższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2017,12:45 Aktualizacja: 06-07-2017,14:12
A A A

W rozpoczętym właśnie sezonie niższe będą światowe zbiory kukurydzy. Zdaniem amerykańskich ekspertów produkcja spadnie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Chinach - liderów na rynku .

Zbiory tego gatunku w roku handlowym 2017/18 szacowane są - według najnowszych danych - na 1032 mln ton, czyli o 35 mln ton mniej niż w rekordowo obfitym minionym sezonie. Jeszcze w kwietniu oczekiwano obniżki na poziomie 33 mln ton, ale istotnie skorygowano przewidywania dla Kanady i Unii Europejskiej - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

kukurydza, pole, Zamojszczyzna

Dolistne dokarmianie kukurydzy

Standardowym zabiegiem w uprawie kukurydzy jest dokarmianie dolistne. Istotne jest, aby oprysk ten stosowany był prewencyjnie, a nie interwencyjnie, gdyż większość niedoborów ma przebieg utajony. W przypadku uprawy kukurydzy uzyskanie...

Wspólnota jest ciekawym przypadkiem, bo mimo zmniejszenia prognozy produkcji kukurydzy w 2017 roku, będzie jednym z niewielu regionów, gdzie zbiory będą wyższe niż sezon wcześniej. Według USDA w Unii zebranych zostanie 62 mln ton (+1,3 mln ton r/r).  

Z kolei firma Tallage w ostatnim raporcie Strategie Grains szacuje produkcję w wysokości 60 mln ton wobec 59,9 mln ton w 2016 r. W obu wypadkach jest to jednak mniej niż oczekiwano jeszcze miesiąc temu. Ma to związek przede wszystkim z notowanym deficytem wody. Sytuacja poprawiła się w Europie Zachodniej, ale nadal nie brakuje problemów w pozostałych krajach UE.

W Polsce zainteresowanie rolników uprawą kukurydzy było dość duże. Według wspomnianego raportu powierzchnia zasiewów w 2017 r. wyniosła 650 tys. ha, czyli o 70 tys. ha więcej niż w ubiegłym roku. Niemniej plony mają być już o ponad 9 proc. niższe r/r i tym samym zbiory wyniosą 4,25 mln ton wobec 4,17 w 2016 r.

ulewy, skorupa glebowa, kukurydza

Utrudnione wschody kukurydzy

Do prawidłowego wzrostu każda roślina potrzebuje wilgotnej gleby oraz temperatury optymalnej oscylującej w okolicy 20 kreski C. Oprócz tego wzrost uzależniony jest od innych czynników jak szkodniki, chwasty czy też zagęszczona gleba....

Z kolei Sparks oczekuje, że plony spadną o ponad 14 proc. w relacji rocznej i, pomimo zwiększania areału, produkcja obniży się do 4,1 mln ton.

Problem suszy dotknął też Ukrainę, ale ze względu na rekordową powierzchnię zasiewów, podobnie jak w UE oczekiwany jest wzrost zbiorów kukurydzy - z 28 do 28,5 mln ton.

W Rosji produkcja ma być zbliżona do ubiegłorocznej i wynieść około 15,4 mln ton. Zatem łącznie w  UE, Rosji i na Ukrainie zebranych może zostać 105,9 mln ton ziarna - o 1,8 mln ton więcej niż przed rokiem.

W przypadku dwóch największych światowych producentów: Stanów Zjednoczonych i Chin w rozpoczętym właśnie sezonie prognozuje się spadek zbiorów. W USA oczekiwane są na poziomie 357,3 mln ton (-27,5 mln ton r/r), zaś w Państwie Środka 215 mln ton (-4,6 mln ton r/r).

Niższa o 35 mln ton globalna produkcja kukurydzy będzie do pewnego stopnia rekompensowana przez rekordowo wysokie zapasy początkowe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj