W handlu produktami rolno-spożywczymi wciąż jest ten sam lider

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2019,13:10 Aktualizacja: 09-09-2019,13:16
A A A

W 2018 roku Unia Europejska po raz kolejny była największym światowym eksporterem produktów rolno-spożywczych. Wartość wywozu sięgnęła 138 miliardów euro.

Produkty rolne stanowiły aż 7 proc. całkowitej wartości unijnych wysyłek, co daje im czwarte miejsce po sprzedaży maszyn, innych wyrobów gotowych i chemikaliów - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.  

ceny żywności, żywność, produkty rolno-spożywcze, jan krzysztof ardanowski

Minister odpowiada na zarzuty opozycji. Żywność w Polsce nie jest droga

- Ceny żywności w Polsce należą do najniższych w Europie - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas konferencji "Czy dobra żywność jest droga?", która była reakcją na zarzuty opozycji, że stawki rosną. Szef...

Rolnictwo i przemysł spożywczy oraz związane z nimi usługi zapewniają ponad 44 mln miejsc pracy we Wspólnocie. Łańcuch produkcji i przetwarzania żywności odpowiada za 7,5 proc. zatrudnienia UE.

- Wspólna polityka rolna, która w coraz większym stopniu jest zorientowana na rynek, przyczyniła się w decydującym stopniu do sukcesu UE w handlu produktami rolnymi. Reputacja Unii wynikająca z produkowania w zrównoważony sposób bezpiecznych, bogatych w składniki odżywcze i wysokiej jakości produktów to najlepszy wzór na światowym rynku - mówi Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

40 proc. wywozu ze Wspólnoty trafia do Stanów Zjednoczonych, Chiny, Szwajcarii, Rosji i Japonii. Oprócz negocjowania umów handlowych Komisja Europejska pomaga unijnym eksporterom wejść na nowe rynki.

W koszyku wysyłanych produktów nadal dominuje wino i wermut, a na drugim miejscu plasują się napoje spirytusowe i likiery. W następnej kolejności znajduje się żywność dla niemowląt i różne przetwory spożywcze, czekolada, makaron oraz wyroby cukiernicze.

Z drugiej strony UE jest drugim co do wielkości importerem produktów rolno-spożywczych. Wartość dostaw wyniosła 116 mld euro. Bilans handlowy Wspólnoty w tym sektorze jest zatem dodatni i wynosi 22 mld euro.

UE sprowadza głównie trzy rodzaje produktów: te, które nie są produkowane w UE lub są produkowane w niewielkim stopniu (owoce tropikalne, kawa i świeże lub suszone owoce - 23,4 proc. importu); przeznaczone do żywienia zwierząt (w tym makuchy i nasiona soi - 10,8 proc.) oraz stosowane jako składniki do dalszego przetwarzania (takie jak olej palmowy).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"