W Broniszach handel na "pół gwizdka"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2021,13:10 Aktualizacja: 02-08-2021,13:14
A A A

Na rynku hurtowym w Broniszach, obecnie handluje się "na pół gwizdka". Stołeczne warzywniaki kupują mniej, po towar przyjeżdżają głównie hurtownicy z wakacyjnych regionów Polski.

- Na rynku jest pełen asortyment krajowych owoców. Tanie i dużo jest borówki amerykańskiej. Jest tańsza niż w poprzednich katach i kosztuje w zależności od jakości od 8 do 12 zł za kg. Tak duża podaż - to wynik dużych nasadzeń owoców - informuje Maciej Kmera, ekspert rynku.

zbiory i ceny malin, barbara nosecka, IERiGŻ, rynek owoców

Maliny wyjątkowo drogie w skupie

W tym roku ceny skupu malin są wyjątkowo wysokie. Obecnie za kilogram owoców można uzyskać nawet 13 zł/kg. Zakłady przetwórcze płacą dwa razy więcej niż przed rokiem - poinformowała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i...

Kończą się czereśnie. Oferowane owoce pochodzą już albo z upraw chronionych, czyli ze specjalistycznych sadów lub z chłodni. W tym roku stawki były bardzo zróżnicowane, choć średnio o 1/3 niższe niż w ubiegłym roku. Prawdopodobnie ceny zaniżył jednoczesny wysyp różnych gatunków czereśni spowodowany pogodą.

Drogie są maliny, kosztują 18-30 zł/kg. Według plantatorów, jest ich w tym roku mniej z powodu dużych strat pogodowych. Dość droga jest porzeczka czarna, trzeba za nią zapłacić 7-10 zł/kg. Pod dostatkiem jest wiśni - kosztują 2-3 zł/g odmiany sokowe, a "groniastą" można kupić za 4 zł/kg.

Pojawiły się śliwki, jako jedna z pierwszych w sprzedaży jest odmiana "Rana". Od dwóch tygodniu są już też pierwsze odmiany krajowych jabłek - geneva kosztuje 2-3 zł/kg, a piros 4 zł/kg.

Jeżeli chodzi o warzywa - jak mówił Kmera - to brakuje liściastych, zwłaszcza szpinaku i koperku. - Mało jest sałat i mniej kalafiorów. Te niedobory także są spowodowane niekorzystną pogodą. Dodał, że z nadmiar deszczów i mokra gleba nie sprzyja też cebuli, która gnije - tłumaczy ekspert.

Udały się natomiast pomidory, jest ich dużo i są tanie - w cenie 2-3 zł/kg. Dostarczane są już pierwsze odmiany gruntowe, które kosztują 1,5-3,5 zł/kg. Dużo jest ogórków gruntowych (2-3 zł/kg) i papryki, która tanieje z dnia na dzień oraz cukinii.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt