Spadek cen produktów roślinnych, mleka i żywca wołowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2016,16:45 Aktualizacja: 27-08-2016,17:15
A A A

Pod koniec lipca rolnicy przystąpili do zbioru zbóż ozimych, żniwa utrudniały opady deszczu. Na przeważającym obszarze kraju zakończono zbiór rzepaku i rzepiku. Na rynku rolnym odnotowano spadek cen produktów roślinnych i żywca wołowego - poinformował GUS.

Według GUS, pogoda w lipcu br. była na ogół korzystna dla wzrostu i rozwoju roślin, ale występujące lokalnie opady, połączone z silnym wiatrem, spowodowały wylegnięcia zbóż.

zbiory zbóż, produkcja zbóż,zapasy zbóż, przerób zbóż

Rosną prognozy światowych zbiorów zbóż

Międzynarodowa Rada Zbożowa podniosła w ostatnim raporcie o 20 mln ton globalne szacunki zbiorów zbóż w sezonie 2016/17. Produkcja (bez ryżu) prognozowana jest na 2046 mln ton wobec 2000 mln zebranych w sezonie 2015/16. Eksperci IGC w...
W połowie miesiąca przystąpiono do sprzętu kolejnego pokosu siana łąkowego i wieloletnich roślin motylkowych. Deszczowa pogoda utrudniała dosuszanie siana. Dobre były natomiast warunki odrostu roślinności na trwałych użytkach zielonych.

Na rynku rolnym w lipcu br. odnotowano w skupie sezonowy spadek cen produktów roślinnych oraz żywca wołowego. Podrożał zaś żywiec wieprzowy, drobiowy oraz mleko. W porównaniu z lipcem ub. r. tańsze były pszenica, drób i mleko, droższe - żyto, ziemniaki, żywiec wieprzowy i wołowy - poinformował GUS w comiesięcznym informacji nt. sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju.

Skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi, bez ziarna siewnego) w lipcu br. był wyraźnie większy niż przed miesiącem i przed rokiem (odpowiednio o 53,2 proc. i o 18,6 proc.). Wpłynęły na to zwiększone, zarówno w skali miesiąca, jak i roku, dostawy pszenicy i żyta.

jakość ziarna, ziarno, zboża, żniwa

Jakość zbóż jest zróżnicowana. Najgorzej jest z żytem

Jakość dotychczas zebranego ziarna w Polsce jest zróżnicowana w zależności od regionu i terminu zbiorów. Najgorsza jest jakość żyta - sygnalizuje Izba Zbożowo-Paszowa. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż ze względu na...
Ceny skupu podstawowych gatunków zbóż, w lipcu br. wykazywały sezonowy spadek. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny pszenicy były niższe (o 7,2 proc.), a żyta wyższe (o 2,7 proc.). W porównaniu z lipcem 2015 r. przeciętna cena pszenicy była wyższa o 0,9 proc., a żyta - o 4,4 proc.

W lipcu br. dostawy ziemniaków do skupu (48,7 tys. ton) były niższe niż przed miesiącem o 17,2 proc. i przed rokiem (o 11,4 proc.). Odnotowano znaczny sezonowy spadek cen ziemniaków: w skupie - o 24,9 proc., a na targowiskach - o 8,8 proc. W porównaniu z lipcem ub. r. za ziemniaki w skupie płacono więcej o 2,4 proc., a w obrocie targowiskowym - więcej o 18,3 proc.

W okresie styczeń-lipiec br., o 12,9 proc. wzrósł skup żywca rzeźnego, a w lipcu kształtował się na poziomie sprzed roku (251,4 tys. ton) i był o 5,2 proc. mniejszy niż w poprzednim miesiącu.

W lipcu br. ceny żywca wieprzowego kształtowały się na wysokim poziomie i były wyższe niż przed rokiem: w skupie o 20,4 proc., a na targowiskach - o 2,2 proc. Poprawiła się relacja cen skupu żywca wieprzowego do cen żyta, ale i tak była poniżej granicy opłacalności.

gus, badanie plonów zbóż, plony rzepaku, plony rzepiku

GUS zbada plony zbóż, rzepaku i rzepiku

Kolejne badanie z zakresu rolnictwa zapowiedział Główny Urząd Statystyczny. Dane będą zbierane tym razem w dniach 12-26 sierpnia na terenie całej Polski. Przedstawiciele urzędu będą badać plony zbóż oraz rzepaku i rzepiku. Rolnicy,...
W lipcu br. średnia cena żywca drobiowego, po wzroście w skali miesiąca o 4,1 proc., była niższa niż przed rokiem o 7,1 proc.

Ceny skupu żywca wołowego i młodego bydła rzeźnego w lipcu były niższe niż w czerwcu br. (odpowiednio o 2,4 proc. i o 0,7 proc.). Wzrosły natomiast w porównaniu z lipcem ub. r. - żywca wołowego (o 2,5 proc.), a młodego bydła rzeźnego - o (4,4 proc.).

Od początku 2016 r. skupiono łącznie 6450,9 mln l mleka, tj. o 4,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Ceny mleka w okresie od końca ub. r. do czerwca br. wykazywały tendencję spadkową. W lipcu br. wzrosły one w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 1,3 proc.), ale nadal były niższe niż przed rokiem (o 6,6 proc.).

Chcesz być na bieżąco? Sprawdź aktualne ceny w serwisie AGRONOTOWANIA

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu