Spada sprzedaż masła. Cena zbyt mocno poszła w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2022,13:05 Aktualizacja: 01-07-2022,13:18
A A A

Masło należy do najbardziej drożejących produktów. W maju w sklepach małoformatowych kosztowało o 53 proc. , a w supermarketach o 39 proc. więcej rok do roku. W związku z tym spada jego sprzedaż, a w rośnie popularność miksów maślanych.

Centrum Badania Rynku poinformowało o danych dotyczących sprzedaży wyrobów maślanych. "Od czerwca 2021 r. do maja 2022 r. zarówno w sklepach małoformatowych do 300 mkw., jak i w supermarketach 301-2500 mkw., spadł wolumen sprzedaży wszystkich tłuszczów do smarowania - masła, margaryny oraz miksów maślanych" - przekazano.

jakość masła, cena masła, zawartość tłuszczu w maśle, badanie masła, uokik, marek niechciał

UOKiK: masło nie jest fałszowane tłuszczami roślinnymi

Mimo wysokiej ceny masła, nie jest ono fałszowane tłuszczami roślinnymi, w niektórych przypadkach wątpliwości wzbudza nieznacznie przekroczona zawartość wody - wynika z badań laboratoryjnych UOKiK. Urząd przygląda się podwyżkom cen masła....

W ocenie ekspertów związane jest to ze znacznym wzrostem cen produktów. "Zwłaszcza masło jest dziś jedną z najszybciej drożejących kategorii produktów - stawka za jego kilogram w sklepach małoformatowych w maju była aż o 53 proc. wyższa niż w maju 2021 roku (w supermarketach o 39 proc.)" - wskazali.

CMR zaznaczył, że w przypadku sklepów małoformatowych w omawianym czasie wolumen sprzedaży masła spadł o ponad 14 proc. w skali roku, a margaryny i miksów maślanych ok. 8-9 proc.

Spadek sprzedaż masła jest nieco mniejszy w supermarketach - niecałe 12 proc. Z kolei sprzedaż margaryn zmalała zaledwie o ok. 2 proc. To co odróżnia sytuację w supermarketach od sklepów małoformatowych to wielkość wolumenu sprzedaży miksów maślanych, który urósł o 14 proc.

"Ten wzrost może wynikać z faktu, że podczas gdy średnie ceny za kilogram masła i margaryny w maju były w supermarketach wyższe odpowiednio o 39 proc. i 32 proc. w porównaniu do maja 2021, to średnia cena za kilogram miksu maślanego wzrosła 'tylko' o 15 proc. Wygląda zatem na to, że jeśli jakakolwiek kategoria ma zyskiwać na popularności z powodu coraz wyższych cen masła, będą to właśnie miksy maślane" - ocenili eksperci CMR.

Powodów spadku sprzedaży masła w sklepach małoformatowych i supermarketach należy szukać także w rosnącym znaczeniu dyskontów dla sprzedaży tej kategorii. "Klienci, obserwując szybkie tempo wzrostu cen masła, coraz częściej poszukują promocji, a te często najłatwiej znaleźć w dyskontach. W I kwartale dyskonty odpowiadały już za 60 proc. wartości sprzedaży masła w sklepach w Polsce - rok wcześniej było to 55 proc." - podał CMR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt