Sezon 2016/17 na rynku zbóż. Najbardziej zmieniały się ceny żyta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2017,8:45 Aktualizacja: 10-08-2017,9:11
A A A

1 lipca zakończył się sezon 2016/17. Podobnie jak dwa poprzednie na krajowym rynku zbóż, charakteryzował się relatywnie niskimi cenami, które przeciętne były od 2 proc. niższe (jęczmień browarniany) do 6 proc. wyższe (żyto konsumpcyjne) niż rok wcześniej.

W czasie najintensywniejszego skupu (lipiec-wrzesień) zboża z wyjątkiem owsa konsumpcyjnego, były tańsze niż w poprzednim roku handlowym. W przypadku jęczmienia konsumpcyjnego i paszowego różnica sięgała nawet 10 proc. - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

żniwa, zbiory zbóż, świętokrzyskie, zboża jare, zboża ozime, pszenica, żyto, jęczmień

Żniwa dobiegają końca. Pogoda sprzyja rolnikom

Świętokrzyscy rolnicy zebrali już z pól 90 procent zbóż. - Plony zbóż ozimych są o 3-4 procent większe niż w roku ubiegłym - poinformował Grzegorz Klusek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach....

Taka sytuacja utrzymywała się do początku bieżącego roku. Już od lutego-marca przeciętne stawki ziarna zaczęły przewyższać poziom z poprzedniego sezonu. Największe zmiany zaszły na rynku żyta konsumpcyjnego.

Od lipca do września 2016 r. ziarno skupowano po 499 zł/t, czyli o 1 proc. taniej rok dp roku. Kolejne miesiące przyniosły jednak dynamiczne zwyżki i w czerwcu zboże to było już o 30 proc. droższe niż podczas zbiorów i o 20 proc. w relacji rocznej.

W całym sezonie 2016/17 przeciętna cena zakupu wyliczona jako średnia ze stawek tygodniowych podawanych przez ministerstwo rolnictwa wyniosła 555 zł/t i była o prawie 6 proc. wyższa niż w sezonie 2015/16. Co więcej, w przeciwieństwie do innych zbóż, była też wyższa niż we wcześniejszych dwóch sezonach. Zawęziła się też relacja cen żyta do stawek pszenicy.

Średnio w sezonie 2015/16 pszenica konsumpcyjna była o 26 proc. droższa od żyta, w sezonie 2014/15 o 40 proc., zaś w ostatnim różnica wyniosła średnio 20 proc., przy czym w czerwcu spadła do zaledwie 11 proc.

soja, pole, plantacja

Plon i jakość ziarna zależą od przedplonu

Zboża bardzo silnie reagują na stanowisko, a z uwagi na to, iż dominują w strukturze zasiewów, nie jest możliwa ich uprawa po dobrych przedplonach i często wysiewane są po sobie lub po innych roślinach zbożowych. W takich warunkach wszystkie...

Przeciętna stawka pszenicy konsumpcyjnej w całym sezonie 2016/17 wyniosła 667 zł/t i była zbliżona do tej z sezonu wcześniej. W okresie zbiorów ziarno było o prawie 7 proc. tańsze w relacji rocznej, najniższy poziom notując w pierwszej połowie sierpnia 2016 r.

Od tego miesiąca - podobnie jak żyto - pszenica stopniowo drożała i w czerwcu ceny były o około 17 proc. wyższe niż w okresie zbiorów (średnio w ostatnich 10 sezonach różnica wynosiła 10 proc.).

Jeśli chodzi o inne zboża, to najbardziej w dół poleciały ceny jęczmienia browarnianego. Przeciętnie skupowano go po 675 zł/t, czyli o ponad 2 proc. taniej w relacji rocznej. O około 1 proc. obniżyła się natomiast cena jęczmienia konsumpcyjnego i paszowego.

Inaczej niż w przypadku zbóż podstawowych, zachowywały się ceny kukurydzy. Jeszcze latem 2016 r. ziarno drożało, ale po zbiorach stawki mocno spadły i w listopadzie były na poziomie 560 zł/t, podczas gdy jeszcze w drugim kwartale 2016 r. sięgały 680 zł/t. W całym sezonie przeciętna cena ziarna suchego wyniosła 650 zł/t (-3 proc. r/r).
 

Poleć
Udostępnij