Rzepak jako zboże. Skup w niedziele możliwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2018,8:30 Aktualizacja: 03-07-2018,8:32
A A A

Ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta nie dotyczą skupu nasion rzepaku i innych nasion roślin rolniczych - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To odpowiedź na głosy, które podniosły się w środowisku. Jak pisaliśmy, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) wystąpiły z apelem o nowelizację w trybie pilnym ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

zakaz handlu w niedziele, handel rzepakiem, PSPO, KZPRiRB, grzegorz barczewski, adam stępień

Rzepakiem w niedzielę nie pohandlujesz? Potrzebna zmiana prawa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) domagają się znowelizowania w trybie pilnym ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w...
Chodziło o to, by prawo już podczas tegorocznych żniw umożliwiało rolnikom w niedziele legalną sprzedaż, a tłoczniom i pozostałym podmiotom skupowym prowadzenie czynności związanych z zakupem: nasion rzepaku, soi i pozostałych płodów rolnych. Bo - jak wskazywały wspomniane organizacje - wyłączenia od zakazu niedzielnego i świątecznego handlu dotyczą wyłącznie skupu zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw i mleka surowego. Tym samym ogólnie rozumiana branża rzepakowa, jak i sami rolnicy mieliby mieć spore problemy.

Ministerstwo rolnictwa - w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównym Inspektoratem Pracy - wydało komunikat w tej sprawie.

Jak przypomina, zakaz handlu w niedziele i święta rzeczywiście nie obowiązuje w placówkach handlowych, w których jest prowadzony wyłącznie skup: zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.   

W opinii urzędników, nasiona rzepaku oraz innych roślin rolniczych mogą jednak zostać potraktowane jak ziarno zbóż. Bo analogicznie do ziaren zbóż wymagają szybkiego przyjęcia do skupu w celu zapewnienia prawidłowej jakości i zachowania płynności dostaw.

"Jednocześnie należy mieć na uwadze, że celem wprowadzenia przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o  ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni nie było stworzenie zakłócenia prawidłowego funkcjonowania skupów produktów rolnych podczas żniw" - przekonuje w komunikacie resort rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu