Rośnie eksport pieczarek. Kierunek Wielka Brytania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2019,13:10 Aktualizacja: 15-02-2019,13:22
A A A

W pierwszych trzech kwartałach minionego roku eksport świeżych pieczarek z Polski zwiększył się o 4,3 proc. do 175 tys. ton - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od samego początku roku mocno rosła sprzedaż do Wielkiej Brytanii, która od stycznia do końca września poszła w górę o 17,2 proc. do 40,1 tys. ton - podają analitycy PKO Banku Polskiego. Kraj ten stał się największym odbiorcą naszych pieczarek.

pieczarki, produkcja pieczarek, IERiGŻ, Grzegorz Rykaczewski, eksport pieczarek

Zarabiamy coraz więcej na pieczarkach. Branżę czekają nowe wyzwania

Od kilku lat rośnie produkcja pieczarek w Polsce, rozwój branży napędza wysoki popyt zagraniczny. W 2017 r. eksport tych grzybów wraz z przetworami wyniósł 315 tys. ton - poinformował Grzegorz Rykaczewski, analityk Banku...

Od czerwca 2018 r. wolumen wywozu w tym kierunku jest już większy niż do Niemiec, które były dotychczasowym liderem.

Wzrost wysyłek do Wielkiej Brytanii jest przeciwwagą dla zmniejszającej się sprzedaży na rynki wschodnie - przede wszystkim na Białoruś.

Zagrożeniem dla rozwoju eksportu w kolejnych miesiącach jest zbliżająca się perspektywa brexitu.

Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia (tzw. twardy brexit) spowodować może wyhamowanie sprzedaży w 2019 r.

Pieczarki są jednym z ważniejszych produktów żywnościowych w sprzedaży do Wielkiej Brytanii.

W 2017 były trzecią pod względem wartości (za mięsem i przetworami z mięsa oraz słodyczami) kategorią eksportową, stanowiąc 3,5 proc. wartości rodzimych wysyłek żywności do tego kraju.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej