Rolnicy mało aktywni na rynku. Zastój w handlu zbożem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-12-2022,10:00 Aktualizacja: 26-12-2022,12:07
A A A

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w handlu ziarnem panuje zastój, który nie wynika jedynie ze zbliżającego się okresu świątecznego, ale przede wszystkim z wyraźnie ograniczonego popytu na zboża.

Według ekspertów wielu przetwórców już wcześniej nabyło ziarno na okres przed- i poświąteczny. Rynek sprzedającego przerodził się zatem w rynek kupującego, który dyktuje warunki zakupu zbóż. Zapotrzebowanie na zboża jest bowiem mocno ograniczone, zarówno ze strony przetwórców, firm handlowych i eksporterów.

zboże, ukraina, eksport

Ponad 6 mln ton zbóż wyeksportowano z Polski

Od rozpoczęcia wojny z Polski zostało wyeksportowanych ponad 6 mln ton zbóż, w tym ponad 2 mln ton zbóż z Ukrainy - powiedział w czwartek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas II Posiedzenia...

"Ceny oferowane przez kupujących nie zadowalają strony sprzedającej, głównie rolników, którzy od dawna są mało aktywni na rynku" - wskazuje Izba. Jej zdaniem chętniej ziarno sprzedają firmy handlowe, ale obroty nie są duże. W związku z tym trudno jest liczyć na ożywienie w najbliższych tygodniach.

Jak zauważono w ostatnim newsletterze IZ-P, zbiory kukurydzy nadal nie są zakończone, szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, gdzie ciągle sporo roślinstoi na polach. Nadejście zimy i spore opady śniegu dodatkowo utrudniły zbiór. Z rynku coraz częściej dochodzą sygnały o sporym porażeniu późno zbieranej kukurydzy szkodliwymi dla zdrowia mykotoksynami.

Zgodnie z danymi Izby w połowie grudnia za pszenicę konsumpcyjną oferowano, w zależności od regionu kraju, 1350-1400 zł/t, za pszenicę paszową 1250-1380 zł/t, żyto konsumpcyjne 1050-1150 zł/t, żyto paszowe 980-1100 zł/t, jęczmień paszowy 1100-1220 zł/t, pszenżyto 1100-1260 zł/t, owies paszowy 1050-1200 zł/t, kukurydzę  1100-1250 zł/t, kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) 650-800 zł/t, rzepak 2550-2620 zł/t.

Lubelska Izba Rolnicza, import ziarna z Ukrainy, ceny zbóż, rzepak, kukurydza

Rynek nadal zalewany ukraińskim ziarnem. Potrzebne kontrole i interwencja na rynku

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o podjęcie działań mających na celu ograniczenie importu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy oraz zaostrzenie kontroli jakości sprowadzonych zza naszej wschodniej granicy ziaren. "Jako samorząd...

Według ekspertów w grudniu eksport pszenicy drogą morską może być zbliżony do tego z listopada, w związku z realizacją wcześniejszych kontraktów. Spory będzie także wywóz kukurydzy.

W opinii przedstawicieli Izby notowane umocnienie kursu złotego do głównych walut, a także trwająca korekta cen ziarna na giełdach światowych wywierają presję na ceny zbóż oferowanych przez eksporterów, które nie zadowalają sprzedających. Dlatego też zakupy ziarna przez eksporterów są cały czas niewielkie. Pomimo ostatniej korekty cen, polskie zboże wciąż jest zbyt drogie, co czyni wywóz nieopłacalnym.

Wywóz zbóż na kołach do krajów ościennych jest w znacznej mierze ograniczony do realizacji wcześniejszych kontraktów. Duża konkurencja ze strony Ukrainy wyraźnie ogranicza możliwości sprzedaży krajowego ziarna, w tym kukurydzy, na rynek niemiecki czy też do Czech, Węgier i Słowacji.

"W odniesieniu do importu, na wschodzie kraju nadal notuje się bardzo dużo ofert sprzedaży ukraińskich zbóż, szczególnie kukurydzy w cenie około 1100 zł/t. Z kolei, ceny ukraińskiej pszenicy paszowej to przedział 1150-1180 zł/t." - napisali eksperci Izby.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej