Produkty mleczarskie o wiele tańsze niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2018,14:25 Aktualizacja: 29-11-2018,14:41
A A A

Wartość publikowanego przez FAO indeksu cen produktów mleczarskich obniżyła się w październiku (w skali miesiąca) o 4,8 proc. do 181,8 punktów. Miniony miesiąc był piątym kolejnym, w którym stawki spadały.

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas informują, że rok do roku wartość indeksu poleciała w dół o 15,3 proc. Największe obniżki cen dotyczyły masła. Według danych amerykańskich ekspertów w dniach 15-26 października stawki tłuszczu w portach Oceanii były niższe o 27 proc., zaś Europy Zachodniej o 18 proc.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Mleko w skupie drożeje. Mleczarnie płacą więcej

Ceny mleka w Unii Europejskiej oraz w Polsce dalej rosną. W sierpniu w krajach Wspólnoty wynosiły one średnio 33,63 euro za 100 kg tj. około 1,44 zł za kilogram, a w październiku w naszym kraju 1,37 zł/l. Cena mleka w Polsce według danych...

Spadki cen produktów mleczarskich na rynkach światowych związane są przede wszystkim z rosnącą podażą mleka w Nowej Zelandii. Według najnowszych danych, w pierwszych czterech miesiącach (czerwiec-wrzesień) sezonu 2018/2019 produkcja surowca w tym odległym kraju była o 5,8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.  

W Stanach Zjednoczonych w pierwszych trzech kwartałach br. wytwórczość mleka była większa o 1,1 proc., a w Unii Europejskiej w pierwszych ośmiu miesiącach dostawy mleka były o 1,5 proc. wyższe.

Znawcy rynku podkreślają jednak, że w sierpniu ilość surowca dostarczonego do punktów skupu była o 0,1 proc. mniejsza niż w sierpniu 2017 r. Najgłębszy spadek dostaw odnotowano we Włoszech (40 tys. t) i w Holandii (35 tys. t).  

Według ostatnich prognoz KE, ze względu na suszę, który wpłynęła na plony pasz objętościowych, w całym bieżącym roku dostawy surowca we Wspólnocie mają być o 0,8 proc. większe niż w 2017 r. To oznacza, że w ostatnich czterech miesiącach br. dostawy w relacji rocznej powinny być o 0,6 proc. niższe r/r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement