Prezes IZP: Polska jest importerem ryżu, ale także jego re-eksporterem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2023,6:15 Aktualizacja: 12-08-2023,16:35
A A A

Polska jest importerem ryżu, ale także re-eksporterem - wyjaśniła prezes IZP Monika Piątkowska, komentując dane o wzroście importu ryżu. Zwróciła uwagę na wyższe ceny spowodowane prognozowaną obniżką produkcji oraz ograniczeniami w dostępie do surowca.

Jak wynika ze wstępnych danych Izby Zbożowo-Paszowej, import ryżu do Polski w pierwszych 5 miesiącach br. wyniósł ponad 80 tys. ton o łącznej wartości 61 mln dol. i był o 62 proc. większy od importu w tym samym okresie w 2022 r.

holandia, ryż, uprawa, naukowcy

W Holandii będą na dużą skalę uprawiać ryż? Naukowcy sprawdzają, czy to możliwe

Naukowcy z Wageningen University & Research (WUR) oraz uniwersytetu w Lejdzie rozpoczęli pilotażowy program uprawy ryżu na terenach torfowych w pobliży Lejdy - poinformowały obie uczelnie w komunikacie prasowym. W ramach eksperymentu posadzono...

Trudności w imporcie do Polski

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska zauważyła w komentarzu dla PAP, że Polska jest importerem ryżu, ale także re-eksporterem. "W kraju prowadzone jest przetwórstwo i re-eksport na wewnętrzne rynki Unii Europejskiej" – stwierdziła.

Wyjaśniła ponadto, że w latach 2021-2022 światowe łańcuchy dostaw zostały zerwane z uwagi na ograniczenia w dostępie do kontenerów i opóźnienia wysyłek towarów. "Mając to na uwadze, rok 2021 i 2022 był okresem piętrzących się trudności w imporcie ryżu m.in. do Polski" – wskazała ekspertka.

Dodała, że przełom roku 2022/2023 przyniósł "zdecydowaną poprawę dostępności i terminowości dostaw", trudno zatem jest porównywać te okresy. Ponadto wielu importerów z początkiem 2023 roku – zwróciła uwagę – zostało zmuszonych do odbudowywania zapasów bezpieczeństwa, aby realizować bieżącą produkcję i dostawy do odbiorców bez zakłóceń, co miało miejsce w latach poprzednich.

Piątkowska wskazała, że w ostatnich miesiącach światowy handel ryżu został dotknięty przez prognozowaną obniżkę produkcji, spowodowaną niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz ograniczeniami w dostępie do surowca.

"Wpłynęło to na systematyczny wzrost cen ryżu na światowych rynkach" – stwierdziła. Ekspertka zwróciła także uwagę, że w wyniku rosnącej inflacji rząd Indii, które odpowiadają za ok. 40 proc. światowego handlu ryżem, wprowadził 20 lipca zakaz eksportu ryżu białego, ponad ten wprowadzony w roku ubiegłym na ryż łamany, dostarczany głównie do krajów afrykańskich.

izp, izba zbożowo-paszowa, żniwa, zbiory, plony, białko, zaolejenie

Raport żniwny IZP: deszcze spowalniają zbiory, ziarno zaczyna porastać w kłosach

Postępy w żniwach są zróżnicowane regionalnie, ale deszcze w ostatnich dniach spowalniają prace. Rosną przez to obawy o jakość tegorocznego ziarna, które zaczyna porastać w kłosach – odnotowano w poniedziałkowym newsletterze...

Decyzje Indii kluczowe dla rynku

"Już w chwili obecnej przekłada się to na dalszy wzrost cen surowca na świecie. Decyzje rządu Indii co do potencjalnych kolejnych ograniczeń w eksporcie będą miały kluczowe znaczenie dla rynku" – oceniła prezes IZP.

Zauważyła także, że w krajach eksportujących z Azji południowo-wschodniej (m.in. Wietnam, Kambodża) pojawiają się informacje o brakach w dostępności ryżu. Z kolei w krajach importujących (np. Filipiny, Indonezja, Malezja) pojawiają się informacje o wzrastającym popycie na ryż, z uwagi na zaniepokojenie bezpieczeństwem dostaw tego surowca.

"Mając na uwadze zbliżające się w kolejnym roku wybory w Indiach, spodziewać się można, że ograniczenia w eksporcie zostaną utrzymane, w celu ograniczenia lokalnej presji inflacyjnej. Ponadto potencjalne ograniczenia w innych czołowych krajach eksportujących ryż mogą spotęgować kryzys żywnościowy w regionie. Taka decyzja może mieć daleko idące konsekwencje dla globalnego handlu i dalszego gwałtownego wzrostu cen ryżu na światowych rynkach, w tym na okresowe ograniczenia w dostępie do surowca" – podsumowała Piątkowska.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej