Polska żywność podbija Włochy. Wymiana handlowa nabiera tempa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2015,10:05 Aktualizacja: 15-09-2015,10:16
A A A

Włosi coraz chętniej sięgają po produkty spożywcze i napoje produkowane w Polsce. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że tylko w tym roku wzrost dynamiki polskiego eksportu do Włoch oscyluje w granicach 12 procent.

Włochy pozostają piątym rynkiem eksportowym Polski oraz drugim rynkiem importowym w Unii Europejskiej.

W 2014 r. polski eksport do Włoch osiągnął poziom 7,5 mld euro, zaś import towarów 9,5 mld euro. Tym samym dwustronne obroty towarowe przekroczyły po raz pierwszy w historii wartość 17 mld euro.

Włochy przed trybunałem za kwoty mleczne. Są winne miliardy euro

Komisja Europejska skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko Włochom . To wynik niezapłacenia grzywien z tytułu przekroczenia kwot mlecznych.   Jak informuje FAMMU/FAPA to trzeci i ostatni etap...
W polskim eksporcie do Włoch dominują wyroby spożywcze, napoje i tytoń, metale i produkty metalurgiczne, urządzenia elektryczne oraz środki transportu. Z Włoch importujemy głównie maszyny i urządzenia, środki transportu, metale i produkty metalurgiczne oraz wyroby chemiczne.

Włochy aktualnie zajmują wysokie 6. miejsce na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wielkość zainwestowanego kapitału włoskiego w naszym kraju osiągnęła poziom blisko 10 mld euro, a liczba funkcjonujących w Polsce włoskich przedsiębiorców wyniosła ponad 1300.

- Włoskie firmy dostrzegają korzyści, jakie wynikają z lokowania inwestycji w Polsce - mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas forum gospodarczego "Polska - nowe możliwości biznesowe dla włoskich przedsiębiorców", które 14 września odbyło się w Mediolanie.

Piechociński podkreślił, że Włochy są strategicznym sojusznikiem naszego kraju na arenie międzynarodowej.

- Nasze kraje łączy nie tylko współpraca gospodarcza, ale również silne więzy historyczne oraz wspólne dziedzictwo kulturowe, które znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrych relacjach dwustronnych - powiedział.

Przypomniał też, że Polska należy do najszybciej rozwijających się krajów Europy. - Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji zagranicznych, a nasze obroty handlowe z zagranicą stale rosną - zaznaczył. - Włochy to jeden z kluczowych partnerów inwestycyjnych. Liczymy na to, że wkrótce podjęte zostaną kolejne decyzje włoskich inwestorów dotyczące kolejnych inwestycji w Polsce - dodał wicepremier.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich