Polska wśród unijnych liderów w produkcji owoców i warzyw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2016,14:10 Aktualizacja: 24-06-2016,14:51
A A A

Mimo rosyjskiego embarga uderzającego w naszych rolników Polska jest wśród unijnych liderów producentów owoców i warzyw. Z danych Eurostatu wynika, że aż w 5 z 8 kategorii jesteśmy w czołowej trójce ze wszystkich państw unijnych.

Polska odpowiada za jedną czwartą produkcji jabłek w UE. Ze środowego zestawienia unijnego urzędu statystycznego za 2015 rok wynika, że za nami są Włosi, którzy wytwarzają nieco ponad 19 proc. tych owoców w UE oraz Francuzi produkujący nieco ponad 15 proc. Nasi producenci zebrali w ubiegłym roku 3 mln 168 tys. ton jabłek.

owoce, warzywa, ceny owoców, ceny warzyw, bronisze

Warzywa i owoce tańsze niż przed rokiem

Polacy mogą mieć powody do radości. Ceny owoców i warzyw w tym roku są niższe niż przed rokiem - informują specjaliści z rynku hurtowego Bronisze.    "Hurtowe ceny krajowych produktów, w większości są niższe w...

Jesteśmy też liderem przed Włochami i Hiszpanią, jeśli chodzi o produkcję wiśni. Z kolei drugie miejsce zajmujemy w zbiorze truskawek. Przed nami w tej kategorii znaleźli się rolnicy z Hiszpanii, natomiast za nami Niemcy.

Na drugiej pozycji polscy wytwórcy są też w kategorii ogórków (również za Hiszpanią) oraz marchwi (za Wielka Brytanią).

Z ośmiu wybranych przez Eurostat kategorii owoców i warzyw w pierwszej trójce Polski nie ma tylko wśród producentów pomidorów (dominują Włosi), brzoskwiń oraz cukinii (tu liderem jest Hiszpania).

Według danych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA) w 2015 roku Polska wyeksportowała o 10 proc. mniej warzyw i o 19 proc. mniej owoców niż rok wcześniej. Powód to rosyjskie embargo.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt