Organizacje jednym głosem: przepisy o systemie kaucyjnym w obecnym kształcie są szkodliwe dla polskiego rolnictwa i przetwórstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2024,8:40 Aktualizacja: 17-04-2024,8:52
A A A

Bez uszczelnienia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego ceny napojów mogą wzrosnąć, zapłacimy też dodatkowy VAT od kaucji - wskazują organizacje z branży napojów i handlu w apelu do premiera Donalda Tuska. Domagają się m.in. przesunięcia o rok startu polskiego sytemu kaucyjnego.

Czternaście organizacji branżowych zrzeszających producentów napojów, przedstawicieli handlu oraz rolnictwa opublikowało we wtorek apel do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się wdrożenia pilnych i niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach. Treść listu przekazano PAP.

napoje, handel, branża spożywcza, ustawa kaucyjna

Branża napojowa i handlowa: przy doliczeniu VAT do kaucji, konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT. Jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by...

Według sygnatariuszy listu, w obecnym kształcie przepisy są "szkodliwe dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa, konsumentów i środowiska".

Przedsiębiorcy ostrzegają, że w przypadku braku zmian konsumenci zostaną m.in. obciążeni 3 mld zł dodatkowego podatku VAT od kaucji. Według nich, nie będą mieli też gwarancji zwrotu kaucji pobieranej w sklepach przy kupnie napojów. Ich zadaniem, "malwersacje finansowe przy rozliczaniu kaucji i zebranych opakowań" mogą również doprowadzić do wzrostu cen napojów, napojów mlecznych, wód, soków, nektarów oraz piwa.

Sygnatariusze listu obawiają się również oszustw przy rozliczaniu zebranych opakowań i pobranej kaucji, które mogą spowodować bankructwo operatorów systemu i sklepów detalicznych. Zwracają ponadto uwagę, że system kaucyjny uderzy także w gminy, które muszą wypełniać poziomy zbiórek odpadów.

W piśmie przypomniano, że przepisy ws. sytemu kaucyjnego zostały przyjęte w poprzedniej kadencji, z "z pominięciem wielu kluczowych rozwiązań proponowanych przez przedsiębiorców". "Dodatkowo ówczesny rząd wprowadził zapisy, które spowodowały, że system kaucyjny jest całkowicie bezbronny na wszelkiego rodzaju malwersacje finansowe przy rozliczaniu kaucji i zebranych odpadów opakowaniowych i opakowań. Przepisy naruszają zasadę równości podmiotów gospodarczych i tworzą bariery w dostępie do rynku, co jest sprzeczne z: Konstytucją RP, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji" - podkreślono w piśmie, którego treść udostępniono PAP.

ue, rada ue, systemy jakości, oznaczenia geograficzne

Rada UE przyjęła przepisy o wzmocnieniu ochrony oznaczeń geograficznych żywności i napojów

Rada UE formalnie przyjęła we wtorek rozporządzenie poprawiające ochronę oznaczeń geograficznych i innych systemów jakości wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych zarówno w internecie, jak i poza nim....

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kaucje mają ruszyć od stycznia 2025 r. Organizacje branżowe domagają się koniecznych zmian w przepisach, a także przesunięcia startu polskiego systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 r.

"Oczekujemy od pana premiera, że ze względu na znaczący wpływ systemu kaucyjnego na całą gospodarkę nada najwyższy priorytet pracom rządu nad wdrożeniem niezbędnych zmian w oparciu o merytoryczny dialog z przedsiębiorcami, którzy są objęci obowiązkami i karami wynikającymi z przepisów prawa wprowadzającego system kaucyjny" - dodano.

Pod listem podpisały się: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Polskich Przetwórców Mleka, Polska Izba Mleka, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw, Związek Sadowników RP, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań, Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność" oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

W pierwszym kwartale br. wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska zapowiedziała zmiany w regulacjach kaucyjnych, które w części mają odpowiadać postulatom podnoszonym m.in. przez branżę napojową i handlową. Według zapowiedzi miałyby one wejść w życie jeszcze w br.

Branża przetwórstwa ryb: decyzja europarlamentu ws. łososi budzi poważne obawy

Unijne przepisy wprowadzające limit czasowy w procesie tzw. usztywniania (stiffeningu) w przetwórstwie łososi budzi poważne obawy branży - przekazało w piątek Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb. Według danych...

Pierwsza zmiana miałby dotyczyć głównie szczelności systemu. Druga, większa nowela, ma dotyczyć m.in. niedoliczania VAT do kaucji - według założeń kaucja będzie podążać w całym łańcuchu sprzedaży, a nie jak obecnie, pojawić się dopiero przy kupnie napoju w sklepie. Sowińska wskazywała też, ze jest zwolenniczką startu systemu od stycznia 2025 rok, choć jednocześnie przyznawała, że pierwszy rok ma być "rozruchowy".

System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć pobiorą kaucję. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich