Notowania rzepaku na giełdach pod wpływem taniejącej soi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
21-09-2016,14:20 Aktualizacja: 21-09-2016,14:40
A A A

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak nadal spadał i przez tydzień obniżył wartość o 1,4 proc. do 371,8 euro za tonę.  

Surowiec w ostatnim tygodniu był pod dominującym wpływem spadkowych nastrojów dla soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie, mimo wsparcia wynikającego z coraz mniejszych szacunków zbiorów w Unii Europejskiej - informuje FAMMU/FAPA.

rośliny oleiste, rzepak, słonecznik, plonowanie, mars

Najnowsze prognozy plonów oleistych

MARS, jednostka do spraw monitorowania plonów w UE opublikowała najnowsze prognozy plonów rzepaku i słonecznika na bieżący rok. Dla zbóż i słonecznika mają być wyższe niż średnia z ostatnich 5 lat.   Eksperci Komisji...

Z drugiej strony oceny poziomu zbiorów rzepaku w Kanadzie oraz perspektywy dla Australii są bardzo dobre, co stwarza mocniejsze podstawy do zaspokojenia importu do Unii.

Zbiory rzepaku w Unii mają wynieść, według ostatnich szacunków, 19,4-20,1 mln ton, czyli znacznie poniżej zeszłorocznych 22,3 mln ton. Na rynku rzeczywistym staniała większość surowców oleistych, olejów oraz śrut, które doświadczyły największej redukcji.  

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad w ostatnim tygodniu potaniała o 1,6 proc. do 455,7 dolarów kanadyjskich na skutek spowolnienia zbiorów w wyniku mokrej pogody, nastrojów na rynku soi oraz umocnienia wartości tej waluty, co pogarsza perspektywy eksportu.

W Chicago na giełdzie CBoT kontrakt na soję w ciągu tygodnia obniżył drastycznie swoją wartość z 358,9 do 349,2 dolarów za 1000 kilogramów pod wpływem oczekiwanego wzrostu podaży w USA dzięki rekordowym zbiorom. Spadkom cen nie pomogły optymistyczne nastroje wywołane popytem eksportowym na amerykańską soję i wzmożone zakupy kontraktów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj