Nitek-Płażyńska o unieważnieniu przetargów na agroporty: dzieje się coś, co jest naprawdę niebezpieczne dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2024,8:45 Aktualizacja: 22-05-2024,8:48
A A A

Radna sejmiku województwa pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska apeluje do marszałka województwa pomorskiego o zajęcie stanowiska w sprawie terminali agro w portach w Gdańsku i Gdyni. W sytuacji, kiedy zaniechano budowy agroportów, pan marszałek nabrał wody w usta – mówiła we wtorek.

W zeszłym tygodniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował o unieważnieniu rozpisanego w styczniu przetargu na dzierżawę terenu pod budowę terminalu agro w Gdańsku. Natomiast w marcu br. resort infrastruktury podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia.

W poniedziałek zarząd gdańskiego portu poinformował, że jeszcze w tym roku planuje ogłosić nowy przetarg na najem nieruchomości w głębokowodnej części portu, bezpośrednio przy Pirsie Rudowym. Spółka podała, że odwołanie dotychczasowego przetargu to optymalne rozwiązanie i powinno odbyć się jeszcze przed terminem składania ofert.

port gdynia, port, terminal zbożowy, dzierżawa

"Puls Biznesu": Konsorcjum SBT zaskarżyło decyzję o dzierżawie terminalu zbożowego

Międzynarodowe konsorcjum Szczecin Bulk Terminal (SBT), związane z grupami Viterra i Copenhagen Merchants, złożyło skargę do WSA na decyzję resortu infrastruktury o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia -...

Radna sejmiku województwa pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska (PiS) na wtorek zwołała konferencję prasową w sprawie budowy agroportów w Gdańsku i Gdyni, na której powiedziała, że „za rządów Platformy Obywatelskiej, dzieje się coś co jest naprawdę niebezpieczne dla rolników, mieszkańców Pomorza i Polski”.

„W porcie w Gdyni trwał już przetarg, zostali wyłonieni zwycięzcy i nagle ten przetarg został unieważniony. Wedle informacji, które do mnie dotarły, rzekomo powiązania i pochodzenie firmy, która miała zwyciężyć w tym przetargu zaczęło budzić wątpliwości obecnie rządzących, ale na drugiej pozycji jest firma polska i ta firma mogłaby z powodzeniem budować ten agroport” – stwierdziła.

W ocenie radnej, „sytuacja dotycząca agroportu w Gdańsku jest jeszcze bardziej absurdalna”. „Odwołano ten przetarg, zanim jeszcze zaczęły wpływać jakiekolwiek oferty ze strony firm, które chciałyby się podjąć tego zadania” - mówiła.

„Dzisiaj ręce zacierają Niemcy, ponieważ w niemieckim porcie w Mukran, w Rugii, który jest oddalony o 130 km od Świnoujścia we wrześniu ma być otwarty właśnie terminal zbożowy. Czy to przypadek? Wątpię” – oznajmiła Nitek-Płażyńska.

Radna wskazała, że w kwietniu 2023 r. sejmik województwa pomorskiego przyjął uchwałę, w której zaapelował do ówczesnego rządu Prawa i Sprawiedliwości o jak najszybszą budowę agroportów w Gdańsku i Gdyni.

„W sytuacji, kiedy zaniechano budowy agroportów w Gdańsku i Gdyni, pan marszałek nabrał wody w usta. To jest mój apel. Panie marszałku, trochę więcej odwagi i konsekwencji. Wszystkim nam zależy na Pomorzu i Polsce i proszę teraz też walczyć o te agroporty” – zaznaczyła Nitek-Płażyńska.

Do sprawy odniósł się rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) Michał Piotrowski, który w informacji przesłanej PAP podkreślił, że „nie pamięta, aby radna Natalia Nitek-Płażyńska i jej mąż, poseł Kacper Płażyński wykazywali się podobną odwagą w 2023 roku i przez te wszystkie lata, kiedy rolnicy apelowali o konkretne działania do rządu Zjednoczonej Prawicy”.

wiceminister rolnictwa, port gdańsk, agroport, terminal agro

Wiceminister rolnictwa: agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować

W najbliższym czasie przetargi ws. agroportów w Gdańsku i Gdyni zostaną uczciwie rozpisane jeszcze raz. Agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować - zapewnił w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rolnictwa i...

„Przypomnę, że marszałek Struk zawsze był aktywny, jeśli chodzi o tematy rolnicze. Powołał m.in. Pomorską Radę Rolniczą, w skład której wchodzą eksperci z każdej dziedziny rolnictwa. To właśnie eksperci z rady w kwietniu 2023 roku przygotowali stanowisko, na bazie którego radni przyjęli uchwałę – apel do rządu RP o doprowadzenie do zwiększenia eksportu zbóż” – stwierdził.

Jak zaznaczył, „tezy zawarte w uchwale są nadal aktualne, stanowisko zarządu województwa też się w tej kwestii nie zmieniło”.

„Warto jednak przypomnieć pani radnej Nitek-Płażyńskiej, że odwołanie przetargów na agroporty w Gdańsku i Gdyni miało konkretne powody. W obu przypadkach przetargi ogłoszone przez poprzednie zarządy budziły spore wątpliwości – zarówno ze strony inwestorów, jak i ekspertów z branży rolniczej” – wskazał Piotrowski i dodał, że w obu przypadkach jest już decyzja o ponownym ogłoszeniu przetargów.

„Niezależnie od tego marszałek Struk w najbliższych dniach spotka się z zarządem Portu Gdańsk i z panią wojewodą w celu omówienia bieżącej sytuacji. W czerwcu planowane jest również spotkanie marszałka i pomorskich rolników z ministrem rolnictwa” – zaznaczył rzecznik UMWP.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich