Na rynku zbóż nasila się presja podażowa. Notowania stabilne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
20-12-2016,10:15 Aktualizacja: 20-12-2016,10:59
A A A

Miniony tydzień charakteryzował się niewielką zmiennością notowań zbóż na paryskiej giełdzie Euronext, co jest typowe dla tego okresu roku. Tona pszenicy w najbliższym kontrakcie kosztowała 167,5 euro, a kukurydzy 165,5.

Eksperci podkreślają, że wyjątkowe wolne jest tempo unijnego eksportu ziarna. Tygodniowy wywóz pszenicy miękkiej wyniósł zaledwie 135 tys. ton, ale i tak był o 16 proc. wyższy od wyniku odnotowanego w poprzednim tygodniu - informuje FAMMU/FAPA.

skup zboża, ceny zboża, pszenica, jęczmień, kukurydza, Izba Zbożowo-Paszowa, żyto

Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża. Cena odstrasza

Na krajowym rynku handel zbożami jest niewielki, mało jest ofert sprzedaży ziarna zarówno ze strony firm handlowych, jak i rolników, których nie zadowalają oferowane ceny, choć rosną - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Na rynku...

Według prognoz analityków Strategie Grains (pierwszych na przyszły rok) w 2017 roku unijna produkcja zbóż wzrośnie rok do roku o 4 proc. do 306,6 mln ton. W górę pójdą zwłaszcza zbiory pszenicy miękkiej z 135,9 do 145 mln ton.

Będzie to przede wszystkim efekt większego plonowania. Największy wzrost produkcji prognozowany jest we Francji, która odnotowała nieurodzaj w bieżącym sezonie oraz w Niemczech, Polsce, krajach bałtyckich i Skandynawii.  

Podwyższenie przez Amerykański Departament Rolny szacunków zbiorów zbóż na świecie oznacza natomiast nasilanie się presji podażowej. Aprecjacja dolara w relacji do euro wpływa na obniżenie konkurencyjności amerykańskiego ziarna w eksporcie, co mogą wykorzystać inni eksporterzy (m.in. z Europy).   

Znawcy rynku podkreślają, że światowy bilans zbóż nadal jest "ciężki". Czynniki fundamentalne wskazują, że na międzynarodowym rynku zbożowym utrzymywać się będą niskie stawki.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu