Mamy kolejne prognozy dla rynku zbóż na sezon 2016/17

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2016,15:10 Aktualizacja: 03-06-2016,15:30
A A A

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła o 10 mln ton swoją poprzednią prognozę światowych zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie. Zwiększono także szacunki zużycia, więc sytuacja w przyszłym sezonie praktycznie nie zmieniła się.

Produkcja zbóż (bez ryżu) na świecie jest - według najnowszych danych - szacowana jest na 2015 mln ton wobec 2006 mln ton prognozowanych w kwietniu oraz wobec 2003 mln ton zebranych w trwającym jeszcze sezonie 2015/16 - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. Zbiory będą zatem większe niż przed rokiem o 0,6 proc., ale o 1,5 proc. niższe od rekordu z sezonu 2014/15 - 2046 mln ton.

ceny zbóż, rynek zbóż, pszenica, jęczmień, owiec, kukurydza, żyto, pszenżyto

Ceny pszenicy stabilne, zboża paszowe lekko podrożały

Od drugiej dekady kwietnia do połowy maja ceny pszenicy konsumpcyjnej w Polsce były wyjątkowo stabilne. W tym samym czasie lekko podrożały zboża paszowe. Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że od drugiego tygodnia kwietnia do drugiego tygodnia...

Eksperci podkreślają, że w podobnym stopniu jak produkcję, podniesiono oczekiwane zużycie zbóż, które obecnie ma wynieść 2009 mln ton (2000 mln ton w kwietniu). Zużycie ma być zatem o 26 mln ton (1,3 proc.) większe niż w obecnym roku handlowym, ale w poprzednich ośmiu sezonach szło w górę średnio o 37 mln ton.

Ostatnie szacunki i zwiększenie o ponad 1 mln ton zapasów początkowych sprawiają, że bilans zbożowy jest obecnie minimalnie luźniejszy. Według najnowszego raportu IGC produkcja ma bowiem przewyższać zużycie o 6 mln ton. Oznacza to względną równowagę rynku zbóż i nie ma póki co podstaw do silnego wzrostu, bądź spadku cen.

Analitycy podkreślają jednak, że przedstawione przewidywania wciąż są bardzo wczesne i mogą znacznie różnić się od ostatecznego poziomu zbiorów oraz zużycia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj