Koronawirus szaleje, a eksport produktów rolno-spożywczych rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2020,9:20 Aktualizacja: 24-09-2020,9:31
A A A

W ciągu pierwszych 7 miesięcy roku Polska sprzedała zagranicę żywność o wartości 19,2 mld euro - kwotę o 6,4 proc. wyższą niż przed rokiem. Nasze produkty trafiają przede wszystkim do krajów UE - poinformował KOWR.

- Wartość wyeksportowanych towarów z roku na rok rośnie, a rolnictwo jest branżą o dodatnim bilansie w handlu zagranicznym. Firmy branży rolno-spożywczej z powodzeniem konkurują już na całym świecie. Nawet w czasie pandemii koronawirusa skutecznie walczą o udział w zagranicznych rynkach - podkreślił mówi Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

jan krzyszotf ardanowski, produkcja żywności, bezpieczeństwo żywnościowe

Jakość ważniejsza od ilości. Jesteśmy rajem bezpiecznej żywności

- Polska chce i może rywalizować na świecie jakością żywności, nie trzeba rywalizować ilością produkcji - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Szef resortu rolnictwa wskazał, że nigdy wcześniej...

Od stycznia do lipca wywóz towarów rolno-spożywczych osiągnął wartość 19,2 mld euro. To 1,2 mld euro (6,4 proc.) więcej rok do roku. To przede wszystkim efekt bardzo dobrych wyników sprzedaży w pierwszym kwartale oraz rosnące wysyłki w czerwcu i lipcu.

Jak zaznacza KOWR, do wzrostu eksportu przyczyniła się deprecjacja złotego względem euro i dolara amerykańskiego w pierwszym kwartale oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w okresie od kwietnia do lipca. Miało to pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową na rynku międzynarodowym produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych.

W tym czasie import produktów spożywczych wyniósł 12,8 mld euro i był o 4,7 proc. wyższy niż przed rokiem. Dynamika wzrostu eksportu przewyższała jednak tempo wzrostu dostaw.

W rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 9,9 proc. do 6,3 mld euro.

Podobnie jak w latach poprzednich, produkty rolno-spożywcze eksportowaliśmy w omawianym czasie przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do krajów UE wygenerowały 15,2 mld euro (wzrost o 3 proc.), co stanowiło 79 proc. przychodów ogółem.

Do krajów pozaunijnych wywieziono z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości blisko 4 mld euro wobec 3,3 mld euro przed rokiem (wzrost o 20 proc).

Naszymi hitami eksportowymi są: mięso, owoce, warzywa, produkty zbożowe i mleczarskie, a także słodycze.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej