Ceny zbóż na giełdach pod presją podaży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
23-01-2017,8:15 Aktualizacja: 23-01-2017,8:55
A A A

Pod koniec minionego tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie Euronext spadły o 0,1 proc. do 169,5 euro za tonę, a kukurydzy wzrosły o 1,2 proc. do 169,5 euro.  

Takie wahania cen w ciągu 7 dni eksperci uznają za niewielkie. W najbliższym czasie na stawki nadal będzie oddziaływał przede wszystkim wyjątkowo ciężki bilans zbożowy w skali świata. W Unii Europejskiej warunki meteorologiczne w styczniu nie wszędzie były korzystne dla upraw ozimych.

zboża, bilans zbożowy, usda, pszenica, kukurydza, produkcja zbóż

Zbożowy bilans będzie "ciężki". Eksperci nie mają złudzeń

Eksperci Amerykańskiego Departamentu Rolnego w najnowszym raporcie obniżyli prognozę zbiorów zbóż na świecie. Mimo korekt globalny bilans nadal jest wyjątkowo "ciężki". Przewidywana produkcja w sezonie 2016/17 jest jednak...

Strategie Grains uwzględniając prawdopodobieństwo strat mrozowych w krajach wschodniej Europy (również w Polsce) obniżyła prognozy zbiorów pszenicy ozimej w 2017 roku. W państwach basenu Morza Czarnego rozkład temperatur jest natomiast typowy dla tego okresu roku, a pokrywa śniegu wystarczająca - informuje FAMMU/FAPA.

Ukazały się styczniowe szacunki Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC). Prognozy globalnych zbiorów pszenicy w sezonie 2016/17 zostały podwyższone z 749 do 752 mln ton, a kukurydzy z 1 042 do 1 045 mln ton.

Światowa produkcja zbożowa została skorygowana w górę o 10 mln ton do 2 084 mln ton, co oznacza rekordowe zbiory - o 90 mln ton wyższe niż w poprzednim sezonie. Zapasy ziarna na koniec roku handlowego prognozowane są na 507 mln ton, czyli o prawie połowę więcej niż ich najniższy poziom z sezonu 2012/13.
kukurydza, brazylia, zbiory kukurydzy, produkcja kukurydzy

Spodziewają się rekordowych zbiorów kukurydzy

W sezonie 2016/17 Brazylia odnotuje nie tylko rekordowe zbiory soi, ale również nie notowaną wcześniej produkcję kukurydzy - informują analitycy z firmy doradczej Agroconsult. Według najnowszych danych prognozy zbiorów kukurydzy...

Według analityków IGC, perspektywy zbiorów pszenicy ozimej w nadchodzącym sezonie są w większości korzystne dla półkuli północnej, mimo pojawiających się obaw związanych z  niekorzystnymi warunkami pogodowymi w USA czy niektórych rejonach Europy. Zakładając nieznaczny spadek areału i plony na przeciętnym poziomie, całkowita produkcja tego zboża w sezonie 2017/18 jest obecnie prognozowana na 735 mln ton (-2 proc. r/r).

Pomimo pojawiających się obaw o kondycję pszenicy ozimej w UE i USA, ceny nadal są niskie. Bilans jest komfortowy, m.in. za sprawą wyjątkowego urodzaju w krajach basenu Morza Czarnego i u kluczowych producentów z półkuli południowej. Z kolei na sytuację na rynku kukurydzy wpływają nadspodziewanie dobre wyniki amerykańskiej produkcji i wysokie zbiory w Argentynie i Brazylii.

Na CBoT w Chicago pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 0,6 proc. do 155,6 dolarów za tonę, zaś kukurydza podrożała o 2,2 proc. do 144,2 dolarów.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu