Bronisze: duży ruch w handlu, ceny warzyw niższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2024,9:05 Aktualizacja: 29-03-2024,9:06
A A A

W przedświątecznym tygodniu na rynku hurtowym w Broniszach jest duży ruch w handlu, ceny importowanych warzyw i owoców oraz krajowych warzyw są niższe niż przed rokiem. Droższe są krajowe pomidory malinowe, pieczarki i jabłka - poinformował PAP ekspert rynku Maciej Kmera.

Ceny importowanych owoców i warzyw są niższe niż przed rokiem, porównując III tydzień marca br. do analogicznego okresu ub.r. Owoce z importu są tańsze średnio o ok. 17,5 proc., najbardziej potaniały truskawki o ok. 39 proc., a podrożały kiwi - ponad 41 proc. Za sprowadzane warzywa trzeba zapłacić średnio o 17,9 proc. mniej (o 15,3 proc. podrożały bataty, a ponad 43 proc. tańsze są pomidory) - wynika z analiz Kmery.

Tańsze są też krajowe warzywa (ok. 10,5 proc.), ale więcej niż rok wcześniej kosztują krajowe owoce (ok. 30,9 proc). O połowę (50 proc.) tańsza jest rzodkiewka, o 90 prac. - droższe ziemniaki Irga. 75 proc. podrożały orzechy laskowe, a o 4 proc. zapłacimy mniej za gruszki konferencje.

gus, ceny, płody rolne, produkty rolne

Zboża ciągle w dół. Ceny w skupach niższe nawet o 40 proc. w porównaniu do 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował 22 marca zestawienie cen skupu podstawowych produktów rolnych w lutym 2024 r. Według wyliczeń GUS, ceny ważniejszych produktów rolnych spadły ogółem zarówno w stosunku...

Jak poinformował Kmera, w miniony weekend w towar zaopatrywali się głównie hurtownicy z dalszych rejonów kraju. Największym zainteresowanie cieszyły się warzywa korzeniowe, np. seler i pietruszka, ich ceny umocniły się o kilka procent - poinformował Kmera. Dodał, że duży ruch na rynku spodziewany jest do końca tygodnia, najbardziej aktywni będą teraz detaliści, sklepikarze, którzy zaopatrują bazarki i stragany.

Ekspert zaznaczył, że jest to dobry okres dla handlu, bo zakupom sprzyja pogoda, a kupujący ze względu na zbliżające się święta chętniej wydają pieniądze. Oczywiście mają też na co, bo oferta jest bogata i zróżnicowana.

"Pierwszymi jaskółkami" tej wiosny są krajowe nowalijki. W sprzedaży hurtowej pojawiła się rzodkiewka w cenie 2,5 zł/pęczek oraz szczypiorek po 1,75 zł/pęczek - poinformował Kmera. "Cena krajowej rzodkiewki dość atrakcyjna jak na początek sezonu, czego powodem jest duża podaż i niskie ceny rzodkiewek z Włoch po 1,3-1,6 zł/pęczek" - zaznaczył.

Stosunkowo tanio można nabyć korzeń chrzanu - za ok. 10-12 zł/kg, w minionych latach jego cena dochodziła do 16 zł/kg.

Coraz więcej jest krajowych ogórków, skutecznie wypierają one importowane. Ogórki szklarniowe kosztują obecnie 7-8 zł/kg. Niestety, nie będzie do świąt zwiększonej podaży krajowych pomidorów malinowych, ich cena nadal będzie wysoka, czyli ok. 15-20 zł/kg. Powodem tego jest niesprzyjająca pogoda, brak odpowiedniego nasłonecznienia - wyjaśnił ekspert.

W ostatnim tygodniu nieznacznie wzrosły ceny warzyw importowanych. Najwięcej podrożała sałata lodowa do 5,5 zł/kg. Natomiast nie było podwyżek cen pomidorów hiszpańskich, a nawet odnotowano ich spadki do ok 7-8 zł/kg. Stało się tak z powodu importu tańszych pomidorów z Turcji w cenie 6 zł/kg - tłumaczył Kmera. Dodał, że kończą się dostawy papryki z Hiszpanii (cena 9 zł/kg), a zastępuje ją nieco droższa papryka holenderska i belgijska (13 zł/kg).

związek sadowników, maliszewski, konferencja, produkcja owoców, owoce, produkcja ekologiczna, ceny, konsumenci

Maliszewski: rośnie zainteresowanie konsumentów zdrową żywnością i świadomym wyborem owoców

Wśród konsumentów indywidualnych rośnie zainteresowanie zdrową żywnością i świadomym wyborem owoców – powiedział w środę prezes Związku Sadowników RP, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa Mirosław...

Nadal drogie są młode ziemniaki z Cypru, w cenie ok. 4,5 zł/kg, ale jest tańsza alternatywa - ziemniaki z Egiptu, które kosztują 2,65 zł/kg. Stabilna jest cena porów krajowych i importowanych z Belgi i Francji - 4,5-5 zł/kg. Tańsze, ale słabe jakościowo są pory z Turcji w cenie 3,75 zł/kg. Nie zmieniły się ceny warzyw kapustnych z wyjątkiem drożejącej kapusty pekińskiej 4,5-5 zł/kg. Dość droga jest krajowa sałata masłowa (6,25 zł/szt). Utrzymują się niższe od oczekiwanych ceny marchwi 2-2,65 zł/kg i cebuli 1,6-2 zł/kg, budzi to niepokój wśród plantatorów, którzy ponieśli koszty przechowalnicze - wyliczał ekspert.

Ceny większości odmian jabłek krajowych utrzymują się na niezmienionym poziomie - ok. 2,25 zł/kg. Wyższe sa ceny jabłek odmian szarlotkowych, np. Szarej Renety - ok. 3-3,5 zł/kg.

Jest duża podaż borówek amerykańskich z Maroka i Hiszpanii, ich ceny spadają, można je kupić od 30 do 50 zł za kg. Stabilna jest sytuacja na rynku cytrusów. Natomiast bardzo duży jest import truskawek z Grecji, a ich ceny są bardzo atrakcyjne - od 8 do 11 zł/kg, kupowane "są na pniu". W kolejnych dniach dostawy tych owoców będą jeszcze większe aż do końca czerwca. Po 10 maja powinny pojawić się pierwsze polskie truskawki spod folii - poinformował Kmera.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu