Branża mięsna przedstawiła "Dekalog dla rządzących". Postulaty są jasne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2023,15:00 Aktualizacja: 15-12-2023,15:05
A A A

Likwidacja przewag kontraktowych sieci handlowych oraz sprzeciw wobec inicjatyw ograniczających konsumpcję mięsa - to jedne z dziesięciu postulatów jakie w piątek przedstawiło Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polski (SRW RP).

Stowarzyszenie przedstawiło na piątkowej konferencji prasowej "Dekalog dla rządzących", czyli 10 postulatów producentów i przetwórców mięsa w Polsce. Prezes SRW RP Tomasz Parzybut powiedział, że "od realizacji tych postulatów zleży los tysięcy polskich gospodarstw oraz przyszłość polskiego przemysłu mięsnego".

prawo, projekt, rozporządzenie, żywność, znakowanie, nazwy, mięso

Nazwy produktów mięsnych - nie dla produktów roślinnych. Rozporządzenie ma zapobiegać wprowadzaniu konsumentów w błąd

Nazwy "szynka" „wędlina”, „wędzonka” i „kiełbasa” będą mogły być stosowanie wyłącznie do produktów pochodzenia zwierzęcego - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który...

"Nie" dla ograniczania hodowli zwierząt

Jednym z postulatów jest walka z przewagą kontraktową sieci handlowych. Organizacja postuluje w tej sprawie odpowiednią zmianę przepisów. Według stowarzyszenia relacje przemysł-handel powinny być "sprawiedliwie uregulowane".

Kolejnym z punktów "dekalogu" SRW RP jest sprzeciw na forum UE wobec inicjatyw zmierzających do ograniczenia hodowli zwierząt i konsumpcji mięsa oraz zakazu promocji mięsa i wyrobów mięsnych.

W postulatach wymieniono też wycofanie się z przepisów dot. obniżenia wymagań bioasekuracyjnych dla małych gospodarstw, produkujących na własne potrzeby. Według prezesa SRW RP, załagodzenie tych przepisów dla małych gospodarstw, "skutkuje zwiększeniem ryzyka wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF)".

Stowarzyszenie chce również wprowadzenia zakazu używania określeń mięsnych w odniesieniu do produktów roślinnych. Przypomniano, że analogiczne rozwiązanie obowiązuje we Francji.

włochy, zakaz, sztuczne mięso, mięso syntetyczne, sprzeciw, żywność, laboratorium

Zakaz produkcji syntetycznego mięsa we Włoszech. 3 na 4 mieszkańców sprzeciwia się takiej żywności

Włoska Izba Deputowanych przyjęła w czwartek ustawę zakazującą produkcji mięsa syntetycznego. „Ustawa naraża Włochy na niemal pewne ryzyko postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wysokich kar finansowych”...

Walka z dezinformacją żywnościową

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polski domaga się też realizacji skutecznego programu odbudowy stada trzody chlewnej. Zwrócono uwagę na potrzebę wprowadzenia ułatwień w procesie inwestycyjnym i likwidację barier administracyjnych, związanych z budową chlewni oraz zakładów przetwórczych.

W "dekalogu" wskazano również na konieczność prowadzenia skutecznej walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) i finansowania programów bioasekuracji. Zwrócono też uwagę na potrzebę walki z "dezinformacją żywnościową", czyli - jak wskazano na konferencji - nierzetelnymi informacjami na temat szkodliwości mięsa lub możliwości zastąpienia go w diecie poprzez produkty roślinne. Branża zwraca uwagę też na potrzebę promocji spożycia mięsa i edukowania konsumentów.

Stowarzyszenie w postulatach wymieniło również potrzebę wprowadzenia wsparcia w zakresie inwestycji w przetwórstwo dla żywności wysokiej jakości. Chodzi o kwestie oznaczeń geograficznych czy produkcji ekologicznej oraz wsparcia w procesie rejestracji nowych wyrobów i ich promocji.

ijhars, inspekcja, kontrole, wyniki, sklepy, mięso, przetwory mięsne, kiełbasy, sery

Mięso z Hiszpanii pod polską flagą. Inspekcja punktuje nieprawidłowości w sklepach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) przedstawiła wyniki przeprowadzonej w II kwartale br. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej oferowanych luzem mięs, przetworów mięsnych (kiełbas i wędzonek)...

Trzeba wprowadzić "lokalną półkę"

Ostatnim punktem "dekalogu", jest realizacja programu "lokalna półka" w marketach, a także w spółkach Skarbu Państwa, takich jak Orlen, Wars i Polski Holding Hotelowy. Program ten miałby polegać na utworzeniu dedykowanych przestrzeni dla produktów regionalnych. Stworzenie "lokalnej półki" było jedną z zapowiedzi rządu Mateusza Morawieckiego. Program miał zapewnić konsumentom łatwy dostęp do polskich lokalnych produktów.

Prezes SRW RP Tomasz Parzybut zwrócił uwagę, że realizacja tych postulatów, jest kluczowa do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego UE. "W pełni rozumiejąc potrzebę realizacji polityk związanych z ochroną środowiska i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, zwracamy uwagę, że nie może to się odbyć kosztem bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej" - podkreślił.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP jest najstarszą i największą organizacją branżową, zrzeszającą ponad 150 zakładów w Polsce. Celem działalności SRW RP jest rozwój i unowocześnienie polskiego przemysłu mięsnego, ochrona interesów hodowców i przetwórców oraz reprezentowanie ich wobec władz państwowych. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu