Białoruskie embargo najbardziej odczują sadownicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2022,12:20 Aktualizacja: 03-01-2022,12:23
A A A

Białoruskie embargo m.in. na żywność, jest odpowiedzią na sankcje nałożone przez UE na ten kraj w związku z konfliktem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, nie powinno trwać długo - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

- Nie mamy szczegółowych informacji na temat embarga, jakie nałożyła Białoruś na przywóz produktów i towarów m.in. z Polski (...), ale to raczej Białoruś sobie szkodzi tym embargiem i nie powinno trwać zbyt długo, taka jest moja opinia - ocenił wicepremier w rozmowie z PAP.

embargo na żywność, Białoruś, mięso, owoce i warzywa, mleko

W odpowiedzi na sankcje embargo na mięso, owoce, warzywa i mleko

Białoruskie embargo, które władze wprowadzą od 1 stycznia w odpowiedzi na zachodnie sankcje, obejmie m.in. mięso wołowe, drób, wieprzowinę, mleko i produkcję mleczną, owoce, warzywa, orzechy, słodycze i inne towary. Zgodnie z...

Zdaniem polityka dla polskiego eksportu rolno-spożywczego białoruskie embargo jest to "jakimś utrudnieniem", ale niezbyt dużym. - Wartość roczna wymiany handlowej z Białorusią wynosi ok. 200 mln euro, co stanowi 0,6 proc, całego polskiego eksportu żywności. Dominującym towarem są jabłka i najbardziej zakaz importu odczuje branża sadownicza, choć nie jest to obecnie najważniejszy kierunek eksportu jabłek, coraz więcej jest ich wysyłanych w innych kierunkach, np. do Egiptu - zauważył.

Kowalczyk wyraził nadzieję, że po kilku tygodniach "zamieszania", eksport zostanie wznowiony. W okresie I-X 2020 r. wartość eksportu żywności do Białorusi wyniosła 205,5 mln euro, w analogicznym okresie 2021 - 194 mln euro (spadek o 5,6 proc.). Najważniejsze pozycje eksportowe - to owoce i warzywa. Import jest znikomy, w 2020 jest wartość była na poziomie 56,8 mln euro.

Władze Białorusi na początku grudnia ub.r. zapowiedziały, że 1 stycznia 2022 r. wprowadzone zostanie embargo w odpowiedzi na zachodnie sankcje. Obejmie ono m.in. mięso wołowe, drób, wieprzowinę, mleko i produkcję mleczną, owoce, warzywa, orzechy, słodycze i inne towary.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt