250 ton pszenicy sprzedano na pierwszej aukcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2020,9:20 Aktualizacja: 15-05-2020,9:24
A A A

Na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii (TGE) odbyła się pierwsza aukcja sprzedaży 250 ton pszenicy, średnio po 830,4 zł za tonę.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie poinformowała, że przedmiotem pierwszej aukcji na RTRS było 250 ton pszenicy klasy B oferowanej przez prywatnego producenta rolnego - w jej trakcie zawarto 10 transakcji.

Dom Maklerski BOŚ, Platforma Żywnościowa, Rynek Towarów Rolno-Spożywczych

Na giełdowym rynku rolnym zajmą się obrotem pszenicą

Dom Maklerski BOŚ został dopuszczony do działania na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii - poinformowano na stronach Giełdy Papierów Wartościowych. Na początku marca Grupa Kapitałowa GPW...

- Uruchomienie Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych to przełomowy projekt dla polskiego rolnictwa, z którego skorzystać mogą duzi producenci, podmioty wysokotowarowe, a także mniejsze grupy, dobrze zorganizowane w ramach spółdzielni rolnych - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i Pełnomocnik Rządu do Spraw Instrumentów Finansowania Rozwoju Gospodarczego Państwa.

- Warszawska giełda, jako organizator obrotu, gwarantuje przejrzystość oraz bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Co niezwykle istotne, korzyści z uruchomienia Platformy Żywnościowej odczują również konsumenci, bo prowadzone przez nas działania - z jednej strony mają przyczynić się do poprawy opłacalności produkcji rolnej, a z drugiej sprawić, by ceny płacone przez konsumentów były niższe - dodał ekspert.

Obecnie na RTRS autoryzowanych jest 20 magazynów, w tym 17, które świadczą usługi przechowywania zboża oraz 3 oferujące towar własny w ramach aukcji, a status członka Rynku Towarów Rolno-Spożywczych posiadają 3 domy maklerskie, które pośredniczą w zawieraniu i realizacji transakcji.

Platforma Żywnościowa, Rynek Towarów Rolno-Spożywczych, PGE Dom Maklerski, handel pszenicą

Platforma Żywnościowa z kolejnym domem maklerskim

KOWR realizuje projekt elektronicznej giełdy pszenicą. Do uczestnictwa w systemie Platformy Żywnościowej dołączył drugi dom maklerski działający na terenie kraju - PGE Dom Maklerski S.A. Platforma to giełda w formie rynku rolnego, która...

- Od początku marca rozpoczęliśmy pilotaż rynku rolnego. To nowatorskie rozwiązanie, które ma służyć producentom rolnym, dzięki oferowaniu cen zboża ustalonych na transparentnych zasadach rynkowych. Pierwsza aukcja to moment, w którym "na żywym organizmie" przetestowaliśmy mechanizmy funkcjonowania rynku pod kątem bezpieczeństwa klientów i rozliczenia transakcji - mówi Marek Dietl, prezes GPW.

Spółka przypomniała, że Giełdowy Rynek Towarów Rolno-Spożywczych został uruchomiony w ramach projektu realizowanego przez GPW wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, a zgodnie z harmonogramem, do końca sierpnia trwa pilotaż, podczas którego organizatorzy rynku pozyskują kolejnych jego uczestników - magazyny autoryzowane oraz domy maklerskie.

Obrót pszenicą na tym RTRS jest prowadzony w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), a autoryzowane magazyny mogą również przeprowadzać aukcje na zasadach określonych w Regulaminie Rynku Towarów Rolno-Spożywczych Towarowej Giełdy Energii S.A.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj