Reklama
ASF. Hiszpania i Chiny podpisały porozumienie dotyczące eksportu wieprzowiny
wieprzowina_rasy_pulawskiej_wyreby,koSClqujlWONq7eGZqs
Wieprzowina z Hiszpanii będzie trafiała na rynek chiński nawet w przypadku wystąpienia ognisk ASF. Foto_Remigiusz Kryszewski
Umowa regionalizacyjna dotycząca afrykańskiego pomoru świń (ASF) została podpisana między Hiszpanią a Chinami. Porozumienie pozwala utrzymać eksport wieprzowiny z Hiszpanii do Chin nawet wtedy, gdy w kraju pojawią się lokalne ogniska choroby.
Hiszpania jest największym producentem i eksporterem wieprzowiny w Europie, a Chiny pozostają jej głównym odbiorcą. Regionalizacja obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, jednak w relacjach z Chinami jej wdrażanie było dotąd bardzo trudne.
Dzięki nowej umowie handel zostanie wstrzymany jedynie w regionie dotkniętym ASF, natomiast wieprzowina ze stref wolnych od choroby nadal będzie mogła trafiać na chiński rynek.
Porozumienie będzie działało w obie strony, ponieważ obejmuje również sytuacje, w których ogniska ASF pojawią się w wybranych regionach Chin.
Dokument został podpisany podczas oficjalnej wizyty króla Filipa VI w Pekinie. Hiszpańska organizacja branżowa Interporc podkreśla, że jest to strategiczny krok wzmacniający pozycję Hiszpanii jako stabilnego i wiarygodnego partnera handlowego w sektorze wieprzowiny.
Kraje podpisały także sześć dodatkowych umów w ramach Forum Handlu i Inwestycji Hiszpania–Chiny 2025. Porozumienia dotyczą współpracy w zakresie protokołów zdrowotnych, innowacji, eksportu, marketingu, zrównoważonej produkcji oraz wspólnego otwierania nowych rynków.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie „Hoduj z Głową Świnie”.
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ
