Copy LinkXFacebookShare

ANR czeka na rozporządzenie w sprawie sprzedaży i dzierżawy gruntów

W siedzibie ANR omówiono problemy związane z suszą oraz zmianami procedur i zasad sprzedaży oraz wydzierżawiania gruntów Skarbu Państwa w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2016 roku znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Leszek Świętochowski, szef agencji powiedział, że w firmie czekają obecnie na rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wspomnianej ustawy. Później zostaną opracowane nowe procedury dotyczące sprzedaży i dzierżawy gruntów, które będą obowiązywały od  nowego roku.

Kierownictwo ANR podczas spotkania wielokrotnie podkreślało, że wszystkie grunty wolne powracające do Zasobu w pierwszej kolejności będą oferowane rolnikom indywidualnym w drodze przetargów ofertowych na zasadach określonych w nowych przepisach. Stronę społeczną zapewniono, że umowy dzierżawy mają zabezpieczenie ustawowe.

W sprawie wsparcia rolników dotkniętych suszą poinformowało, że wnioski od dzierżawców ciągle spływają i prawdopodobnie dokumenty będą docierać do grudnia. Do 5 października straty zgłosiło kilkuset rolników i obejmują one ok. 20 tysięcy wydzierżawionych gruntów.

Dzierżawcy dotknięci skutkami suszy, spełniający warunki rządowego programu mogą liczyć na: odroczenie płatności czynszu dzierżawnego, rozłożenie czynszu na raty, umorzenie czynszu w całości lub części.

Z kolei nabywcy nieruchomości, którzy korzystają z ratalnego systemu płatności, mogą ubiegać się o odroczenie spłaty. W takich przypadkach agencja może wydłużyć okres spłaty nabycia. Wsparcie w obu przypadkach nie podlega ograniczeniom z tytułu limitu pomocy de minimis.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki