Copy LinkXFacebookShare

ASF – trzy kolejne ogniska choroby w woj. lubelskim

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) po raz kolejny zaatakował w woj. lubelskim. Został on potwierdzony w trzech gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 731 świń.
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził dziś wystąpienie trzech nowych ognisk ASF u trzody chlewnej. 
 
Ognisko nr 167 wystąpiło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 680 świń. Jest ono położone w gminie Żmudź w powiecie chełmskim w woj. lubelskim.
 
Obecność wirusa została potwierdzona na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 20 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF.
 
Ognisko nr 168 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF. Wystąpiło ono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 48 świń położonym w gminie Wyryki w powiecie włodawskim w woj. lubelskim. 
 
Trzecie ognisko nr 169 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych również 21 lipca 2018 r. Wystąpiło ono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie położonym w gminie Siedliszcze w powiecie chełmskim w woj. lubelskim. 
 
We wszystkich gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.
 
Od początku wystąpienia choroby w Polsce główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 169 ognisk u świń oraz 2526 przypadków u dzików.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

[WIDEO] Materiał dot. ASF przygotowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!