Copy LinkXFacebookShare

Wysoki popyt na wieprzowinę winduje jej cenę

Cena wieprzowiny w całej Europie wzrosła. Jest to skutek ożywionego popytu wywołanego zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi oraz rozpoczęciem sezonu grillowego, w wyniku którego zaopatrzenie przetwórców w ten rodzaj mięsa stało się trudne – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Eksport mrożonej wieprzowiny do Azji, który zwiększył się w ostatnich tygodniach dodatkowo wywindował ceny w Europie.
 
Wieprzowina w ubiegłym tygodniu najbardziej podrożała w Hiszpanii o 6 centów oraz w Niemczech i Belgii o 5 centów. We Francji, Danii i Austrii zanotowano wzrost ceny o 4 centy. 
 
Holandia w ubiegłym tygodniu podniosła cenę o 3 centy. Jednocześnie we wszystkich krajach wyraźnie widać spadek wagi ubojowej tuczników.
 
Cena wieprzowiny będzie dalej rosła wraz z pierwszymi turystami, którzy w większej liczbie przyjadą na południe Europy – przewidują eksperci.
 
Niepokojąca jest jednak wiadomość o spadku ceny wieprzowiny na rynku chińskim, co wpłynie na ceny w krajach Unii Europejskiej. 
 
W Niemczech w bieżącym tygodniu zainteresowanie żywcem wieprzowym będzie malało. Część zakładów wstrzyma ubój do końca tygodnia. Jednak w wyniku ograniczonej podaży tuczników na rynku nie należy spodziewać się zatorów w sprzedaży żywca. 
 
W Niemczech w dniu 12 kwietnia utrzymano cenę na poziomie sprzed tygodnia 1,73 euro za kg wagi bitej ciepłej.
 
Natomiast w Stanach Zjednoczonych cena tuczników spadła. W krótkim okresie ubojnie obniżyły cenniki z 0,75 do 0,63 dolara za funt. Spadła również wartość elementów z 80 do 75 dolarów za funt. 
 
Wynika to z nadpodaży świń na rynku amerykańskim o 150 tys. sztuk tygodniowo w stosunku do sytuacji sprzed roku, kiedy to ubito 2159 tys. sztuk tuczników. Z nadchodzącym sezonem letnim spodziewany jest spadek podaży żywca, a cena powinna wzrosnąć do 0,80 dolara za funt.
 
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!