Copy LinkXFacebookShare

Czasowe zezwolenie na neonikotynoidy w rzepaku

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podpisał czasowe zezwolenie dotyczące stosowania dwóch zapraw opierających się m.in. na jednej substancji czynnej z grupy neonikotynoidów – Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS.

Zezwolenie zostało podpisane na podstawie art. 53 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG oraz art. 7 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.

Zaprawa Modesto 480 FS uzyskała zezwolenie na okres od 20 maja do 17 września. Ma ona za zadanie zwalczać chowacza galasówka i miniarkę kapuściankę w uprawie rzepaku ozimego – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Te same szkodniki zwalcza też druga zaprawa: Cruiser OSR 322 FS. Ten środek uzyskał z kolei czasowe zezwolenie na czas od 1 czerwca do 28 września.

Co ważne, po terminach końca czasowego zezwolenia, preparaty nie mogą pozostać w obrocie, ani nie mogą być stosowane, jak również nie mogą pozostać w obrocie i być wysiewane nasiona rzepaku nimi zaprawione.

Zaprawy mogą być nanoszone tylko za pomocą profesjonalnego sprzętu do zaprawiania i co ważne zgodnie z systemem ESTA, który ma zapewnić jakość na całym etapie produkcji, od dostawy nasion do zakładu aż po ich dystrybucję.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!