Copy LinkXFacebookShare

16. ognisko ASF w Polsce i 8. w woj. lubelskim

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) po raz 8 w tym roku zostało potwierdzone w woj. lubelskim. Tym razem wybuchło ono w gospodarstwie, w którym rolnik utrzymywał 20 świń.

Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 8 ognisk ASF w woj. lubelskim, 3 ogniska w woj. warmińsko-mazurskim, 2 ogniska w woj. wielkopolskim oraz po 1 w woj. lubuskim, dolnośląskim i podkarpackim.

  • 16. ognisko ASF wybuchło w woj. lubelskim
  • 16. ognisko ASF zostało potwierdzone w miejscowości Trzęsiny
  • W gospodarstwie, w którym wybuchło 16. ognisko ASF, znajdowało się 20 świń
  • Gospodarstwo jest położone na obszarze zagrożenia
  • W woj. lubelskim potwierdzono w tym roku 8 ognisk ASF

Ognisko w małym stadzie

Ognisko ASF nr 16. w 2020 roku zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Główny lekarz weterynarii poinformował, że 16. ognisko ASF w tym roku zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń.

Hodowca utrzymywał w swoim gospodarstwie 9 prosiąt, 8 tuczników oraz 3 lochy.

Gospodarstwo leży w miejscowości Trzęsiny w gminie Radecznica w powiecie zamojskim w województwie lubelskim.

Gospodarstwo, w którym potwierdzone zostało 16. ognisko ASF w 2020 roku, znajduje się na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

10 ognisk ASF w 8 dni

16. ognisko ASF w 2020 roku jest zarazem 10, o jakim Inspekcja Weterynaryjna poinformowała w ciągu ostatnich 8 dni.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!