Powstaje hala-gigant. Niebawem ruszy budowa wież wiatrowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2014,11:10 Aktualizacja: 16-12-2014,13:04
A A A
Gotowa jest już konstrukcja głównej hali powstającego w Szczecinie zakładu Bilfinger Crist Offshore, w którym będą budowane fundamenty morskich farm wiatrowych. W zakładzie pracę ma znaleźć około 500 osób. 
 
Jak powiedział Wacław Postoła, kierownik budowy hala należy do największych budowanych w Polsce - ma 42 metry wysokości, 250 metrów długości i prawie sto metrów szerokości.
 
- W maju przyszłego roku będziemy składali wniosek o pozwolenie na użytkowanie hali głównej i malarni, czyli serca fabryki. Myślimy, że już w czerwcu 2015 r. rozpocznie się produkcja fundamentów morskich wież wiatrowych - dodał Postoła.
 
Na hali produkcyjnej montowane jest pokrycie dachu i płyty na ścianach. Wewnątrz trwa montaż wentylacji i instalacji elektrycznych. Na budowę dotarły także dwie pierwsze suwnice, których montaż ma ruszyć jeszcze w grudniu.
 
Niedaleko hali głównej w malarni montowana jest jej konstrukcja stalowa. W północnej części wyspy rozpoczęto także przebudowę istniejącej hali. Cały czas powstają także nasypy w celu zagęszczenia niestabilnego gruntu na wyspie.
 
Rozmiary hal i urządzeń fabrycznych są imponujące. Największa z bram, które zostaną zamontowane będzie większa niż bramy do hangarów dla samolotów. Z kolei suwnica do podnoszenia elementów wież wiatrowych będzie miała 130 metrów wysokości i będzie dwa razy większa, niż suwnica ze zlikwidowanej stoczni szczecińskiej.
 
W zakładzie budowanym na Ostrowie Brdowskim pracę ma dostać około 500 osób, głównie spawaczy, ślusarzy, monterów konstrukcji stalowych i operatorów maszyn.
 
Koszt budowy fabryki to 400 mln zł, z czego 77 mln to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
 
Zakład został zaprojektowany specjalnie do seryjnej budowy morskich wież wiatrowych. Ma budować rocznie m.in. do 60 fundamentów kratownicowych o wadze od 800 do 1000 ton każdy i wysokości od 30 do 50 metrów. Głównymi odbiorcami mają być niemieckie i brytyjskie firmy.
 
W spółce Bilfinger Crist Offshore udziały ma niemiecki koncern Bilfinger (62,5 proc.), MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, należący do Agencji Rozwoju Przemysłu (35,67 proc.) i gdyńska stocznia Crist (1,83 proc.).
 
Bilfinger to jedna z największych międzynarodowych grup świadczących usługi dla budownictwa. Generuje roczny dochód na poziomie 8,6 mld euro. 
Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama