Globalny lider sektora odnawialnych źródeł energii złapał zadyszkę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2019,8:05 Aktualizacja: 09-05-2019,9:49
A A A

Hiszpańska firma EDP Renewables ogłosiła, że w pierwszym kwartale br. jej przychody wyniosły 521 mln euro (-1 proc.), a EBIDTA 385 mln euro (wzrost na poziomie 1 proc.).

Portfel aktywów operacyjnych obejmuje 11 krajów i w ciągu ostatniego roku wzrósł o 703 MW mocy zainstalowanej, osiągając 11,7 GW. Firma wyprodukowała 8,4 TWh czystej energii, unikając emisji 5,9 Mt CO2.

EDP Renewables to światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie. Dlaczego przychody spadły? Firma tłumaczy, że jest to spowodowane "mniejszymi zasobami wiatru - w porównaniu do wyjątkowo korzystnych warunków wiatrowych w I kw. 2018 r. - oraz spodziewanym zakończeniem 10-letnich ulg podatkowych PTC".

OZE, energia, farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu, Kodeń

Koniec tradycyjnych wiatraków? Nadciąga prawdziwa rewolucja

Rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się coraz szybciej, a swój udział w innowacjach mają także Polacy. Właśnie dopracowano technologię pierwszych w województwie lubelskim pionowych turbin wiatrowych. Urządzenia mają około...

"Skutki obydwu zjawisk zostały złagodzone dzięki zwiększonej mocy operacyjnej, wyższej średniej cenie sprzedaży oraz korzystnym różnicom kursowym" - czytamy w komunikacie.

Pozostałe przychody operacyjne wyniosły 25 mln euro (+ 13 mln euro). Wzrost rok do roku firma zawdzięcza głównie dodatkowym 10 mln euro ze sprzedaży 80 proc. udziałów w portfelu aktywów w Ameryce Północnej o mocy 499 MW. Sprzedaż nastąpiła w grudniu 2018 r., a jej skutki zmaterializowały się w I kw. 2019 r.

EBITDA w I kw. 2019 r. wyniosła 385 mln euro (+1 proc.), a zysk EBIT osiągnął 233 mln euro (w por. z 252 mln euro w I kw. 2018 r.). Koszty finansowe netto wzrosły do 96 mln euro (w por. z 53 mln euro w I kw. 2018 r.).

Różnica rok do roku jest efektem dodatkowych 15 mln euro zaksięgowanych w I kw. 2018 r. ze względu na sprzedaż udziałów w obiekcie offshore w Wielkiej Brytanii, 7 mln euro wynikających z zastosowania MSSF 16 do nowych umów dzierżawy w I kw. 2019 r. oraz wyższej średniej kwoty zadłużenia i odsetek ze względu na różną konfigurację walutową.

ceny energii elektrycznej, źródło energii w gospodarstwach, oze, alternatywne źródła energii

Dopiero gdy prąd podrożeje rolnicy rozważą inwestycje w OZE

Głównym źródłem energii (88,7 proc.) wykorzystywanym przez gospodarstwa rolne jest prąd. I dopiero gdy podrożeje, gospodarze będą skłonni rozważyć skorzystanie z alternatywnych źródeł energii. Tak wynika z badania "Energia...

Udziały niekontrolujące w przedmiotowym okresie wyniosły 40 mln euro i były o 23 mln euro mniejsze rok do roku, co wynika z wartości przychodów z farm wiatrowych. Natomiast zysk netto wyniósł 61 mln euro (w por. z 94 mln euro w I kw. 2018 r.).

Zadłużenie netto w I kw. 2019 r. wyniosło 3,615 mld euro (+556 mln euro w por. z grudniem 2018 r.), co z jednej strony odzwierciedla środki pieniężne wygenerowane przez aktywa, a z drugiej inwestycje w okresie i różnice kursowe. Należności z tytułu partnerstwa instytucjonalnego wyniosły 1,267 mld euro (bez zmian r/r). Projekty wygenerowały zyski, a partnerzy fiskalni zostali skompensowani przez różnice kursowe (-30 mln dolarów w walucie lokalnej w por. z grudniem 2018 r.).

***

EDP Renewables to globalny lider sektora odnawialnych źródeł energii oraz czwarty pod względem wielkości producent energii wiatrowej na świecie. Firma obecnie działa na 14 międzynawowych rynkach (w Belgii, Brazylii, Kanadzie, Kolumbii, Francji, Grecji, Włoszech, Meksyku, Polsce i Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w USA).

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama