Farma za ponad pół miliarda złotych już produkuje prąd

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
04-12-2015,12:05 Aktualizacja: 04-12-2015,12:09
A A A

Grupa PGE oddała do użytku swoją największą farmę wiatrową o mocy 90 MW. Elektrownia w miejscowości Kopaniewo (woj. pomorskie) znajduje się na terenie dawnego lotniska wojskowego.

Inwestycja o wartości 520 mln zł jest kolejną inwestycją PGE w odnawialne źródła energii, a jednocześnie największą elektrownią wiatrową uruchomioną w tym roku w Polsce. Farma Lotnisko składa się z 30 turbin firmy Alstom typu ECO 110, każda o mocy nominalnej 3 MW. Zostały one zamontowane na stalowych wieżach o wysokości 90 m, powstałych na terenie byłej Stoczni Gdańskiej w zakładach GSG Towers, specjalizujących się w produkcji wysoko przetworzonych produktów dla energetyki wiatrowej.

Prognozowana produkcja energii elektrycznej FW Lotnisko to ponad 200 tys. MWh rocznie, co pozwoli uniknąć emisji około 235 tys. ton CO2 rocznie. Poza siłowniami wiatrowymi, integralną częścią FW Lotnisko jest stacja elektroenergetyczna 30/110 kV wyposażona w transformator 120 MVA produkcji zakładów ABB w Łodzi. Farma przyłączona jest do sieci PSE poprzez unikalną w skali kraju, dwutorową, linię kablową 110 kV o długości niemal 40 km. Kabel wysokiego napięcia oraz kable tworzące sieć średniego napięcia na terenie farmy wyprodukowano w bydgoskich zakładach Telefonika Kable.

Ponad 36 MW mocy. Nowa farma wiatrowa koncernu Enea

Grupa zwiększa swoje moce wytwórcze z wiatru. Enea Wytwarzanie zawarła warunkową umowę zakupu 100 procent udziałów w spółce, która prowadzi inwestycję budowy farmy wiatrowej o mocy 36 MW. Farma, zlokalizowana w...

Cały obszar farmy wiatrowej Lotnisko obejmuje powierzchnię około 550 ha, na których znajduje się ponad 9 km dróg dojazdowych łączących nowo oddaną elektrownię z działającą w sąsiedztwie i również należącą do PGE farmą wiatrową Wojciechowo o mocy 28 MW.

Po uruchomieniu farmy w Kopaniewie łączna moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej PGE wzrosła do 441 MW, co wystarcza do zasilenia w prąd blisko 400 tys. gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Lotnisko to kolejny projekt PGE w segmencie energetyki odnawialnej. W tym roku Grupa uruchomiła już farmę wiatrową Karwice o mocy 40 MW oraz pierwszą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 0,6 MW, zlokalizowaną na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Kolejne dwie farmy wiatrowe będące w fazie realizacji – Resko II o mocy 76 MW i Kisielice II o mocy 12 MW – mają zostać oddane do użytku do końca 2015 roku. Po ich uruchomieniu łączna moc działających instalacji wiatrowych, zarządzanych przez spółkę PGE Energia Odnawialna, wzrośnie do 529 MW. PGE przygotowuje również projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej. Cztery miesiące temu ogłosiła już przetarg na pozyskanie wykonawcy do przeprowadzenia badań środowiskowych.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama