Tatrzański Park Narodowy stawia na fotowoltaikę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2015,16:15 Aktualizacja: 13-12-2015,16:38
A A A

W szkółce leśnej Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w Kościelisku, powstała elektrownia fotowoltaiczna. Składa się ze 105 paneli polikrystalicznych. Energia ma być wykorzystana na potrzeby szkółkarstwa w parku narodowym.

Elektrownia jest w fazie rozruchu, do końca roku ma popłynąć z niej prąd.

Moc elektrowni fotowoltaicznej to 26,25 kW. Prąd zasila nawadnianie sadzonek drzew hodowanych na potrzeby TPN w i zapewnia energię elektryczną dla zaplecza socjalnego pracowników szkółki.

farma fotowoltaiczna, moduły, energia elektryczna, kopytnik, lubelszczyzna

Farma fotowoltaiczna za milion euro powstała na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim powstała farma fotowoltaiczna. Inwestycję w miejscowości Kopytnik niedaleko Białej Podlaskiej zrealizowała w ciągu zaledwie miesiąca firma Remor Solar. Obiekt w Kopytniku (gm. Łomazy) wybudowano na zlecenie...
Nadwyżki energii będą przekazywane do sieci dystrybucyjnej celem ich wykorzystania do prowadzenia hodowli sadzonek drzew w innych szkółkach TPN.

Dodatkowo na panelach zamontowano instalację pozyskującą deszczówkę, która ścieka do podziemnego zbiornika. Przyrodnicy wykorzystają wodę do podlewania sadzonek w okresie suszy.

Jest to dotychczas największa taka instalacja w TPN.  - Z biegiem czasu zdobędziemy większe doświadczenie w funkcjonowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii w trudnych warunkach pogodowych, jakie występują na terenie TPN - powiedziała PAP Ewa Holek z TPN.

- Nie wykluczamy, że w przyszłości powstanie ich więcej takich elektrowni na terenie parku - dodała.

Inwestycja kosztowała ponad 160 tys zł i w części sfinansowano ją z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama