Resort zapewnia: Nie ma prac nad podatkiem od fotowoltaiki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-08-2023,7:20 Aktualizacja: 15-08-2023,8:46
A A A

Pojawiające się doniesienia medialne o pracach nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe - przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Jak zapewnia, uspokajając zainteresowanych, nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie.

Jednocześnie resort  przypomina o podejmowanych działaniach wspierających dalszy i zrównoważony rozwój OZE, w tym fotowoltaiki.

Fotowoltaika przyspieszyła

„Dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej pokazuje ogromne zainteresowanie właśnie tą najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce. Dzięki programom dotacyjnym, takim jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi, realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW), dostęp do energii pozyskiwanej ze słońca stał się możliwy dla prawie 1,3 mln prosumentów, którzy podjęli działania na rzecz samodzielnego wytwarzania energii na własne potrzeby, obniżając tym samym własne rachunki za energię. Dzięki temu moc prosumenckich mikroinstalacji PV osiągnęła ponad 9,7 GW. Łącznie moc zainstalowana w fotowoltaice to dziś ponad 14,2 GW” – wylicza w komunikacie MKiŚ.

ministerstwo klimatu i środowiska, mkis, oze, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, pv, energia, prąd

W czerwcu ponad 40 proc. mocy w KSE pochodziło z odnawialnych źródeł

Czerwiec był kolejnym rekordowym miesiącem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Moc instalacji OZE to ponad 40 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Energetycznym - podał resort klimatu. Dodano, że w...

W jego ocenie, działający od 1 kwietnia 2022 r. nowy system rozliczeń prosumentów - tzw. net-billing - zapewnia dalszy rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce i jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. Ponadto w komunikacie wspomniano o wprowadzonej instytucji „prosumenta zbiorowego i wirtualnego”, co miało stworzyć warunki do tego, by osoby, które zamieszkują budynki wielorodzinne również mogły stać się prosumentami.

Więcej paneli na blokach

„Wsparciem dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są rozwiązania zawarte w procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE, m.in. zwiększenie limitu z 50 do 150 kW mocy instalacji PV, dla której wymagane jest pozwolenia na budowę, a także wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego. Zwiększy to wachlarz możliwości w zakresie wytwarzania energii na budynkach wielorodzinnych. Pozwoli także spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej pokryć swoje potrzeby energetyczne dzięki takim instalacjom OZE, a zysk ze sprzedanej nadwyżki energii obniży koszty utrzymania nieruchomości, przekładając się na korzyści mieszkańców” – przekonuje resort.

Szczegóły dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu mikroinstalacji PV są dostępne na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama