Grupa Orlen - ruszyła instalacja do przetwarzania energii z OZE w paliwa gazowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Budkiewicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2024,8:20 Aktualizacja: 19-06-2024,8:25
A A A

W należącym do Orlenu oddziale PGNiG w Odolanowie, w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas, ruszyła instalacja do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w paliwa gazowe, jak wodór - poinformował we wtorek koncern.

Orlen, informując we wtorek o uruchomionej instalacji w Odolanowie wskazał, że przetestowane zostaną możliwości dostarczania wodoru za pomocą sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego i jednocześnie wykorzystania mieszanki tych paliw.

"W ramach programu ruszyła już testowa produkcja ‘zielonego wodoru’ z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 0,5 MW, działającej na terenie oddziału PGNiG w Odolanowie" - podkreślił koncern.

fotowoltaika, energia słoneczna, energia, oze

Branża fotowoltaiki: zagospodarowanie nadwyżek energii potrzebne dla utrzymania dynamiki rozwoju

Zagospodarowanie nadwyżek energii ze źródeł fotowoltaicznych jest potrzebne dla utrzymania dynamiki ich rozwoju - oceniają przedstawiciele branży PV. Argumentują, że mocy OZE będzie potrzeba coraz więcej, dlatego nie należy spowalniać...

Poinformowano, że wydajność instalacji, wykorzystującej proces elektrolizy, wynosi 20 ton wodoru rocznie. Wyprodukowane paliwo będzie łączone z gazem ziemnym, a następnie zatłaczane do badawczej sieci dystrybucyjnej, aby sprawdzić, w jaki sposób mieszanki wodoru i gazu ziemnego oddziaływają na poszczególne elementy infrastruktury oraz na urządzenia odbiorcze.

Dyrektor biura rozwoju i wdrożeń technologii gazowych w Orlenie Tomasz Jarmicki, zwrócił uwagę, że koncern dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. km, a jej wykorzystanie do przesyłu odnawialnego wodoru może przyspieszyć upowszechnienie tego paliwa w gospodarce.

"Projekt InGrid Power to Gas pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej. Prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego" - wyjaśnił Jarmicki, cytowany w komunikacie koncernu.

W wyniku testów - jak podał koncern - ustalone zostaną optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu, które będą bezpieczne dla sieci dystrybucyjnej. Następnie zweryfikowane zostaną możliwości techniczne ich przesyłu, przy czym urządzeniami końcowymi - testowanymi w instalacji - będą różne modele kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Pierwszych wyników tych badań Grupa Orlen spodziewa się pod koniec 2024 r.

energa, magazyny energii, mikroinstalacje, oze

Energa-Operator: coraz więcej przydomowych magazynów energii

Według Energi-Operatora, przybywa przydomowych magazynów energii. Jak podała spółka zależna Energi z Grupy Orlen, na koniec maja do jej sieci przyłączonych było już ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW. Ich łączna...

Orlen podkreślił, że w skład instalacji badawczej oddziału PGNiG Odolanowie wchodzą również dwa magazyny energii - jeden to magazyn energii elektrycznej o pojemności 0,4 MWh, mogący zasilać elektrolizer, a drugi to magazyn wodoru, który składa się z dwóch komór, każda o pojemności 10 m sześc., mogących zmagazynować jednorazowo ponad 50 kg tego paliwa. Z kolei elektrolizer zastosowany w instalacji, o mocy 0,4 MW, jest jednym z pierwszych i największych uruchomionych w Polsce.

Instalacja InGrid Power to Gas - jak wyjaśniono w komunikacie - "będzie służyć potrzebom badawczym podmiotów z Grupy Orlen". Planowane jest również jej udostępnienie partnerom naukowym i handlowym koncernu.

Po zakończeniu zaplanowanych na rok prac badawczych instalacja będzie wykorzystywana do kolejnych projektów, m.in. produkcji nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru.

Koncern podkreślił, że "projekt wpisuje się w działania strategiczne Grupy Orlen, których celem jest uzyskanie silnej pozycji w całym łańcuchu wartości gospodarki wodorowej – począwszy od produkcji, przez dystrybucję, po magazynowanie odnawialnego wodoru".

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama