Copy LinkXFacebookShare

PSOR poleca: „Pomysłowy rolnik Jan”

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, w ramach kampanii edukacyjnej dotyczącej odpowiedniego gospodarowania opakowaniami po środkach ochrony roślin, przygotowało spot „Pomysłowy rolnik Jan”, który w zabawny i przystępny sposób przypomina o podstawowych zasadach postępowania z takimi opakowaniami.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, użytkownicy środków ochrony roślin, sklasyfikowanych jako niebezpieczne, mają obowiązek zwrotu opakowań po nich do punktu sprzedaży lub poddania ich profesjonalnej utylizacji. Opakowań nie można palić, wykorzystać do innych celów, czy wyrzucić ze zwykłymi śmieciami.

Rozwiązaniem, które pozwala użytkownikom wypełnić ten prawny obowiązek, jest istniejący od 2004 roku System Zbiórki Opakowań PSOR, w ramach którego mogą bez ponoszenia kosztów zwrócić opakowania do sklepu. Następnie opakowania są odbierane i odpowiednio zagospodarowywane przez operatora Systemu. System finansowany jest przez wprowadzających środki ochrony roślin, czyli producentów i importerów.

Dla bezpieczeństwa wszystkich osób uczestniczących w zbiórce ważne jest, aby opakowania, które są zwracane, były odpowiednio przygotowane. Po wykorzystaniu środka należy minimum trzykrotnie wypłukać opakowanie, a popłuczyny wykorzystać do oprysku.

Zbiórka opakowań po środkach ochrony roślin od kilku lat utrzymuje się w Polsce na poziomie ok. 60% masy opakowań wprowadzanych na rynek.

Więcej informacji o Systemie oraz o obowiązkach użytkowników środków ochrony roślin (a także wprowadzających i sprzedawców) znaleźć można na stronie www.systempsor.pl.

Film „Pomysłowy rolnik Jan”

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki