Zbiory zbóż mogą być rekordowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2021,13:10 Aktualizacja: 15-07-2021,13:16
A A A

Prognozy światowych zbiorów zbóż wskazują, że sezon 2021/2022 może być najlepszy od 4 lat. Zbiory mogą osiągnąć rekordowy poziom 2 mld 289 mln ton - o 4 proc. wyższy niż w poprzednim sezonie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Największy wzrost produkcji przewiduje się na Ukrainie, a najbardziej znaczący spadek w Australii. Jak informuje Wydział Analiz Rynkowych Biura Analiz i Strategii KOWR, Departament Rolnictwa USA (USDA) przedstawił prognozę globalnych zbiorów zbóż na sezon 2021/2022.

jęczmień ozimy, odmiany jęczmienia ozimego, nowe odmiany jęczmienia ozimego, krajowy rejestr roślin rolniczych

Jęczmień ozimy. Coraz więcej nowych odmian

Rok 2021 przyniósł spore zmiany w Krajowym rejestrze jęczmienia ozimego. Zarejestrowano rekordową ilość – aż 12 nowych odmian, a wśród nich trzy z polskiej hodowli.    Krajowy rejestr roślin rolniczych (KR) liczy...

Globalna produkcja pszenicy prawdopodobnie wzrośnie o 2 proc., do 792 mln ton, dzięki dobrym zbiorom głównie na Ukrainie, w Argentynie i UE-27.

Zbiory zbóż paszowych przewidywane są na blisko 1 497 mln ton - o niecałe 5 proc. więcej w poprzednim sezonie, w tym kukurydzy, jako najważniejszego zboża paszowego - 1 190 mln ton (+5 proc.). Jej produkcja pójdzie w górę przede wszystkim dzięki wysokim zbiorom u największych producentów i eksporterów, m.in.: w USA, Brazylii, na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej.

Według amerykańskich prognoz, w tym sezonie zapowiadają się dobre zbiory zbóż w krajach WNP. Mogą wynieść niecałe 246 mln ton i być o 5 proc. wyższe od bardzo dobrych zbiorów w sezonie 2020/2021. Wzrost produkcji określono na 2 proc. (do 142,1 mln ton), a zbóż paszowych o 9 proc. (do 103,5 mln ton).

Bardzo dobre zbiory zbóż prognozowane są w Rosji (zbliżone do notowanych przed rokiem, 127 mln ton) i na Ukrainie (wzrost o 20 proc., do 78 mln ton). Kraje te będą poważnym konkurentem dla UE w eksporcie zbóż na tradycyjne rynki zbytu.

zboża ozime, oziminy, raport gus, wiosenna wegetacja roślin

Powierzchnia zasiewów zbóż ozimych mniejsza niż rok wcześniej

Wstępnie szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż ozimych jest mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 5 proc. i wynosi ponad 4,2 mln ha – poinformował Główny Urząd Statystyczny. "Straty zimowe i wiosenne...

Dobrze zapowiadają się też zbiory zbóż w Unii Europejskiej - mogą wynieść blisko 293 mln ton (+5 proc.). Produkcja pszenicy może być wyższa nawet o 10 proc. i wynieść 138 mln ton, a zbiory zbóż paszowych 155 mln ton (+1 proc.).

Amerykańscy analitycy wskazują, że rekordowe wyniki produkcji zbóż na świecie powodują, że w tym roku gospodarczym również globalny eksport będzie większy niż w latach poprzednich. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększonym popytem importowym ze strony krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz niektórych krajów azjatyckich.

USDA przewiduje, że w sezonie 2021/2022 największym eksporterem pszenicy pozostanie Rosja (około 40 mln ton). Na drugim miejscu plasuje się UE (około 34 mln ton), a kolejne zajmą Stany Zjednoczone (24,5 mln ton), Kanada (23 mln ton) i Australia (22 mln ton).

W handlu światowym drugim zbożem, co do wolumenu, jest kukurydza. Największym eksporterem w sezonie 2021/2022 pozostaną Stany Zjednoczone (63 mln ton), a dalej Argentyna (38 mln ton), Brazylia (37 mln ton) i Ukraina (30,5 mln ton). W przypadku jęczmienia czołowym sprzedawcą jest UE - 7 mln ton.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu