Wiemy, ile Elewarr proponuje za tonę pszenicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2022,11:05 Aktualizacja: 22-07-2022,9:20
A A A

Co najmniej 1400 zł za tonę pszenicy proponuje Elewarr na ścianie wschodniej, a na północy kraju to ponad 1500 zł za tonę - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Polityk w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do aktualnych informacji o problemach rolników w związku z niskimi cenami skupu.


skup ziarna, Elewarr, Krajowa Grupa Spożywcza, Henryk Kowalczyk

Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników, by mogli dostarczyć 30 proc. ziarna, a 70 proc. przechować u siebie i dostarczyć później. Gospodarz,...

- Jeśli chodzi o pszenicę - cena rzeczywiście dochodziła do 1700 zł (za tonę - PAP) jeśli chodzi o czas sprzed żniw, ale to jest zupełnie inny okres bowiem zawsze na żniwa cena lekko się obniża. W tej chwili, co najmniej 1400 zł proponuje przynajmniej Elwearr, spółka, która kupuje zboże i jest w ramach Polskiej Grupy Spożywczej. Nawet na ścianie wschodniej, czyli tuż przy granicy polsko-ukraińskiej - mówił szef resortu.

Dodał, że na północy Polski ceny te znacznie przekraczają 1500 zł za tonę. - To jest cena światowa - tak niej więcej - oczywiście odliczając koszty transportu - powiedział i zapewnił, że skup ziarna w Polsce jest prowadzony po cenach rynkowych.

Minister poinformował, że z Polski więcej zboża wyjechało niż przyjechało. W jego ocenie, nie ma problemu ze skupem. Jak mówił, firmy prywatne deklarują skup ziarna na poziomie 6 mln ton. - To jest ta ilość, która spokojnie zabezpiecza potrzeby rolników - ocenił.

Zapowiedział, że Elewarr będzie prowadził skup zbóż, a jego możliwości magazynowe to ponad 300 tys. ton.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij