Rolnicy zasiali trochę więcej zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2019,11:00 Aktualizacja: 04-06-2019,11:14
A A A

Główny Urząd Statystyczny wstępnie oszacował, że w tym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa o 2 proc. od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi ponad 7,2 mln ha (+2 proc.).

Według GUS powierzchnia ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi to ponad 4,3 mln ha - o około 3,5 proc. więcej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym.

susza rolnicza, opady deszczu, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny

Od marca do maja wystąpiła susza rolnicza

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że od 21 marca do 20 maja wystąpiła susza rolnicza na obszarze Polski. Największy niedobór wody zarejestrowano w płn.-zach. części kraju, który dotknął przede wszystkim zboża jare i...

Powierzchnie poszczególnych zbóż to:

  • pszenicy ozimej ponad 1,9 mln ha (+2,5 proc.)
  • żyta ponad 0,9 mln ha (+7,4 proc.)
  • jęczmienia ozimego ponad 0,2 mln ha (+2,8 proc.)
  • pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha (+1,1 proc.)

Wstępne szacunki w zakresie jarych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wskazują natomiast, że zajmują powierzchnię około 2,9 mln ha, czyli o ok. 0,2 proc. mniej niż wynosiła w ubiegłym roku. Rolnicy zasiali:

  • pszenicy jarej około 0,5 mln ha (-5,6 proc.)
  • jęczmienia jarego około 0,8 mln ha (+0,1 proc.)
  • owsa ok. 0,5 mln ha (-0,7 proc.)
  • mieszanek zbożowych jarych ok. 1 mln ha (+4,5 proc.)

oziminy, uoprawy ozime,  przezimowanie upraw, gus

Uprawy przezimowały dobrze. Raport nie pozostawia wątpliwości

W ocenie Głównego Urzędu Statystycznego rośliny ozime przezimowały lepiej niż w roku ubiegłym i praktycznie bez poważniejszych strat. "Są na ogół w dobrej kondycji" - uznali eksperci. Według GUS, na przeważającym obszarze...

"Przewiduje się, że powierzchnia uprawy ziemniaków wyniesie około 300 tys. ha, natomiast powierzchnia zasiewów buraków cukrowych szacowana jest na ok. 245 tys. ha" - wskazuje GUS.

Jak wyliczono, straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były niewielkie i wynosiły: jęczmienia ozimego i mieszanek zbożowych po ok. 0,3 proc., pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz żyta po ok. 0,1 proc.

"Ocenia się, że do połowy maja zaorano i zakwalifikowano do zaorania łącznie ok. 5,5 tys. ha powierzchni zasianej zbożami ozimymi, tj. ok. 0,1 proc. (w roku 2018 zaorano ok. 0,7 proc. powierzchni zbóż ozimych)" - informuje GUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement