Pszenicą jarą siać wcześnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
09-02-2019,6:50 Aktualizacja: 09-02-2019,8:19
A A A

Pszenica jara dość dobrze znosi nawet kilkustopniowe przymrozki, więc nie należy bać się wcześnie jej siać.

Wczesny siew pszenicy jarej pozwala roślinom wytworzyć silny system korzeniowy, które będzie sprawnie pobierał wodę i składniki pokarmowe z gleby. Słabo wykształcony system korzeniowy jest powodem dużej wrażliwości pszenicy jarej na wiosenne susze. Dlatego wczesny siew jest szczególnie ważny w latach odznaczających się niedoborem wody w okresach, gdy rośliny mają na nią największe zapotrzebowanie.   

Pszenica jara wcześnie siana silniej się krzewi i wytwarza więcej źdźbeł zakończonych kłosami (produkcyjnych), a w nich więcej ziarna. Obsada kłosów jest pierwszą, a liczba ziarniaków w kłosie drugą składową plonu ziarna. Obie, a przede wszystkim liczba kłosów,  mają decydujący wpływ na wielkość plonu. Wpływ trzeciej składowej, którą jest masa 1000 ziaren, jest stosunkowo niewielki. 

jeczmień jary, kłosy, rośliny

Nowe odmiany zbóż jarych 2019

Krajowy Rejestr wzbogaci się o 24 nowe odmiany zbóż jarych, z czego aż 21 zostało wyhodowanych przez polskie firmy. Wśród nich jest 10 odmian jęczmienia jarego; 9 pastewnych i 1 browarna. 7 odmian pochodzi z krajowej hodowli a...

Łatwo zauważyć, że w przypadku plantacji o różnym terminie siewu, zbiór następuje w tym samym okresie. Oznacza, że opóźnienie siewu (na co pszenica jara jest szczególnie wrażliwa), skutkuje skróceniem poszczególnych faz rozwojowych, a to oznacza, że rośliny mają mniej czasu na tworzenie plonu.

Fakt, że pszenica jara wymaga wczesnego siewu w żadnym razie nie oznacza, że można ją wysiewać w zbyt mokrą glebę. W momencie siewu musi ona dostatecznie obeschnąć, aby nie dochodziło do jej „mazania się”.

Pszenica jara krzewi się słabiej niż ozima i z tego powodu wymaga gęściejszego siewu. Firmy hodowlano-nasienne zalecają, aby na 1 m2 wysiewać od 350 do 500 kiełkujących ziarniaków. Przy masie 45 g i zdolności kiełkowania 95 proc. daje to odpowiednio (na 1 ha) 166 kg (350 x 45/95) i 237 kg (500 x 45/95).

Powinno się wysiewać przede wszystkim wysokiej jakości kwalifikowany materiał siewny, który powinien być regularnie wymieniany. W żadnej mierze taką wymianą nie jest wymiana sąsiedzka pomiędzy rolnikami.

pszenica jara, pole, niebo

Odchwaszczanie zbóż jarych

Siew zbóż jarych to decyzja zamierzona lub wymuszona uzyskaniem nieplanowanego stanowiska po wymarzniętych oziminach. Jaki procentowy udział tych dwóch stanowisk będzie w tym roku pokaże przebieg warunków klimatycznych. Należy...

Dość często popełnianym błędem przez rolników jest stosowanie zbyt dużej głębokości siewu („topienie ziarna”). Utrudnia to szybkie kiełkowanie i uzyskanie wyrównanych wschodów. Przyjmuje się, że na najczęściej uprawianych glebach pszenicę jarą powinno się wysiewać na głębokość 2-3 cm. Zwykle więcej szkody przynosi siew nieco zbyt głęboki niż nazbyt płytki.

Oczywiście należy dołożyć starań, aby siew był wykonany na jednakową głębokość.

Aby utrudnić wzrost chwastów nie powinno się zwiększać rozstawy rzędów, która powinna wynosić 12 cm. Jest to szczególnie istotne w przypadku uprawy bezorkowej, gdzie zagrożenie ze strony chwastów jest szczególnie duże.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement