Pobijemy rekord produkcji pszenicy. Będzie 10 mln ton?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2014,12:15 Aktualizacja: 19-11-2014,13:29
A A A

W ostatnich miesiącach eksperci często zwiększają kolejne prognozy zbiorów pszenicy w 2014 roku. Według ostatniego raportu "Strategie Grains" produkcja w UE ma wynieść 144 milionów ton, czyli o 6 proc. więcej niż przed rokiem.

Szacunki tegorocznych zbiorów w UE zwiększane są sukcesywnie od maja. Najbardziej jednak poszły w górę w sierpniu - aż o 3,6 mln t - donoszą analitycy BGŻ. Jeszcze w kwietniu produkcję oceniano zaledwie na 137,2 mln t, czyli aż o 6,9 mln t mniej niż oczekuje się obecnie.

W porównaniu z ubiegłym rokiem największy wzrost produkcji spodziewany jest w krajach Europy Północno-Zachodniej. Na czoło tego zestawienia zdecydowanie wysuwa się Wielka Brytania, która po dwóch kiepskich latach czeka na znakomite zbiory, aż o 4,4 mln ton wyższe niż w 2013 roku.

Duży (blisko 1,4 mln t) przyrost produkcji zanotować mają również Niemcy, gdzie zbiory szacowane są na 26,4 mln t. Większej produkcji spodziewają się też rolnicy w Szwecji, Danii, Polsce i Francji.

W przypadku naszego kraju zbiory mają być rekordowe i wynieść 10,3 mln t. Według szacunków ekspertów po raz pierwszy przekroczymy zatem magiczną granicę 10 mln t.

Niestety, sporym problemem we Wspólnocie może być jakość ziarna pszenicy. Dotyczy m.in. Francji i Niemiec, dwóch największych unijnych producentów tego zboża, Polski, Czech oraz Słowacji. Eksperci szacują, że produkcja pszenicy konsumpcyjnej w Unii wyniesie 85,5 mln t i będzie nawet o 11 mln t mniejsza niż w sezonie 2013/14.

Mimo wysokich zbiorów pszenicy ogółem, cena ziarna stosowanego w przemyśle młynarskim wcale więc nie musi mocno spaść.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement